An analysis of social pressure and the alienation of women in Angela Carter's The Magic Toyshop and Jeanette Winterson's Oranges Are Not the Only Fruit
Angela Carter'ın The Magic Toyshop ve Jeanette Winterson'ın Oranges Are Not the Only Fruit eserlerinde sosyal baskı ve kadının yabancılaşması
- Tez No: 250783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTİNEZ-CARO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez Angela Carter'ın The Magic Toyshop ve Jeanette Winterson'ın Oranges Are Not the Only Fruit eserlerinde sosyal baskı ve kadının yabancılaşmasını incelemektedir. Sosyal baskının cinselliği göz ardı edilen kadın üzerindeki etkisini tartışır. Bu çalışma öncelikle karşıcinsel hegemonyanın tanımladığı kadın modeline göre kadının cinsel gelişimi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Carter ve Winterson'ın eserlerinde ataerkil baskı altındaki uyumlu ve aykırı kadın karakterlerin yabancılaşmasını yakından incelemeyi amaçlar. Kadının cinsel kimliğine bağlı olarak, bu tez bahsedilen eserlerde cinsiyet rollerini incelemektedir. Ataerkil baskı altındaki kadının pasif kadın rolleriyle tanınmasına karşın erkeğin üstün erkek rolleriyle bağdaştırılmasını tartışmaktadır. Böylece bu çalışma cinsiyet rollerinin kültürel yolla ayrıştırılmasının sonucu olarak kadının yabancılaşmasını irdeler. Bu amaçla, Carter ve Winterson'a göre ataerkil baskıyı yok etmenin yollarını sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis carries out an analysis of social pressure and the alienation of women in Angela Carter?s The Magic Toyshop and Jeanette Winterson?s Oranges Are Not the Only Fruit. It discusses the effect of social pressure on woman whose sexuality is ignored. This study initially focuses on the development of woman?s sexuality in relation to the female model described by heterosexual hegemony. It aims at taking a closer look at the alienation of conformist and non-conformist female characters under patriarchal force in Carter?s and Winterson?s works. In relation to women?s sexual identity, the thesis examines gender roles in the particular works. It discusses how women under patriarchal oppression are identified with passive female roles while men are associated with superior male roles. Thus this study iterates how women are alienated as a result of patriarchal gendering. With this aim, it questions the ways to destroy the patriarchal oppression for Carter and Winterson.