Political economy of development banking after World War II: Analysis of the Industrial Development Bank of Turkey during the 1950-53 period
II. Dünya Savaşı sonrası kalkınma bankacılığının politik iktisadi analizi: 1950-1953 döneminde Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB)
  1. Tez No: 250794
  2. Yazar: GÜLÇİN MANZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ŞENSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kurumlar dönemlerinin politik iktisadi koşullarını yansıtmaları bakımından önemlidir. Bu tez, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın Dünya Bankası yakın temasında kuruluş sürecinin özelliklerini ve 1950-1953 yılları arasındaki ilk dört yıllık faaliyetlerini incelemektedir. Tartışmada Kalkınma iktisadı ve bağımlılık teorisinin savlarından faydalanılmaktadır. Çalışmanın ana amacı, Türkiye'de özel sanayiyi teşvik için, özel mülkiyette bir kalkınma bankası kurulması ve zamanın -Türkiye iç ve dış politikasını etkileyen Soğuk Savaş atmosferini de kapsayan- ekonomik ortamı arasındaki bağlantıyı açığa çıkarmaktır. Dahası, kredi tahsisi için seçilen sektörlerin zamanın uluslar arası işbölümü ile uyumu ortaya konmaktadır. Bir başka deyişle, TSKB, uluslararası fonları Türkiye'nin dünya piyasalarına tarıma dayalı sanayi malları üreticisi olarak eklemlenmesi fikrine uygun şekilde yönlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Institutions are crucial in reflecting the economic and political conditions of their time. This thesis analyses the features of establishment process of the Industrial Development Bank of Turkey (TSKB) in close relation with the World Bank and the activities of the TSKB in its first four years between 1950 and 1953. The arguments of Development economics and the dependency theory are utilized in the discussion. The main objective of the study is to bring out the link between the establishment of a privately owned development bank in Turkey, aiming to promote private industry, and the economic environment at the time, including the Cold War atmosphere affecting internal and external politics of Turkey. Moreover, it is put forward that the sectors chosen for credit allocation are compatible with the international division of labor of the time. That is, the TSKB has channeled international funds in a way aiming at Turkey?s integration to the world markets as a supplier of agro-industrial goods.