The sustainability analysis of Turkish domestic debt
Türkiye'nin iç borcunun sürdürülebilirlik analizi
- Tez No: 250795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde Türkiye'nin iç borcunun sürdürülebilirliği ?sürdürülebilirlik göstergeleri? yaklaşımı perspektifinde ele alınmıştır. Mastricht Antlaşması'nda belirtilen mali hedefler Türkiye için benimsenmiş ve bu hedeflerin orta vadede sürdürülebilirliği sağlamadaki etkinliği araştırılmıştır. Uygulanan maliye politikasının sürdürülebilirliği ve Mastricht kriterlerinin etkinliği incelenirken, Uctum ve Wickens (2000)'ın metodolojisi takip edilmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin borç dinamiklerine ilişkin ekonometrik modelin oluşturulmasında Garcia ve Rigobon (2004)'ın vector otoregresif regresyon (VOR) yaklaşımından yararlanılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'nin iç borcunun 1994-2008 yılları arasında sürdürülebilir olmadığı belirtilmektedir. Bununla beraber, Mastricht mali kriterlerinin Türkiye için etkin olduğu ve öneminin son yıllarda artmakta olduğu ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, sustainability of the Turkish domestic debt is analyzed within the ?sustainability indicators? perspective. The fiscal targets of Maastricht Treaty (1992) are imposed on the Turkish fiscal policy and it is investigated whether these targets are the indicators for sustainability in the medium term. Uctum and Wickens? (2000) methodology is followed in assessing the sustainability of the current fiscal policy and the efficiency of the Maastricht Treaty (1992) targets. Moreover, the vector auto regression (VAR) approach of Garcia and Rigobon (2004) is utilized in deriving the econometric model for the debt dynamics of Turkey. The results suggest that domestic debt of Turkey has been unsustainable within 1994-2008. Furthermore, the Maastricht Treaty (1992) fiscal targets are binding for Turkey and gaining more significance in the recent years.