Exchange rate pass-through and inflation targeting
Döviz kuru geçişkenliği ve enflasyon hedeflemesi
  1. Tez No: 250793
  2. Yazar: EDA GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, 51 gelişmiş sanayi ve yükselen piyasa (YP) ülkesinin 1980:1-2009:1 dönemi için 3 aylık verileri kullanılarak, enflasyon hedeflemesinin (EH) ve son dönem küresel düşük enflasyon oranlarının döviz kuru geçişkenliği (DKG) üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, geleneksel panel veri tahmin tekniklerinin yanında, Pesaran (2006)'ın küresel enflasyon gibi ortak küresel şokların etkilerini de tahmin etmeyi sağlayan Ortak İlgileşimli Etkiler Havuzlanmış tahmin yordamı da kullanılmıştır. Ayrıca, küresel düşük enflasyon dönemindeki diğer DKG belirleyicileri de araştırılmıştır. Buna ek olarak, EH uygulayan sanayi ve YP ülkelerinde yurt içi talep koşullarının yerine kullanılan pozitif ve negatif çıktı açığının DKG üzerindeki bakışımsız etkisi de incelenmiştir.Sonuçlarımız göstermektedir ki, EH uygulanmayan örneklemde DKG yükselen piyasa ülkelerinde gelişmiş ülkelerden anlamlı olarak daha yüksektir. Euro bölgesi dışındaki her ülke grubu için, küresel düşük enflasyon döneminde DKG belirgin bir şekilde düşmüştür. Ancak, DKG'deki bu düşüş EH uygulayan ülkelerde, özellikle YP ülkelerinde, daha yüksektir. EH uygulanmasıyla YP ülkelerinin DKG katsayısının gelişmiş ülkeler DKG katsayısına yakınsaması da dikkat çekici bir sonuçtur. Bu durum, DKG'nin para politikası güvenilirliğine ve fiyat istikrarına olan içsel tepkisini desteklemektedir. Sonuç olarak, DKG para politikası rejiminin başarısıyla düşüş gösterdiği için, aslında yüksek DKG oranlarına sahip olunması EH uygulanması için bir kısıt olarak tanımlanmayabilir. Ayrıca bu çalışmada, EH uygulayan YP ülkelerinde DKG'nin pozitif ve negatif çıktı açığına karşı tepkisi yokken, EH uygulayan gelişmiş ülkelerde DKG'nin pozitif çıktı açığına karşı daha duyarlı olduğu sonucu da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to investigate the impact of inflation targeting (IT) and the recent global disinflation on exchange rate pass-through (ERPT) using quarterly data from 1980:1 to 2009:1 for 51 industrial and emerging market (EM) countries. To this end, we employ not only the conventional panel data estimation methods but also the recent Common Correlated Effects Pooled estimation procedure by Pesaran (2006) which allows estimating the impact of common global shocks such as global inflation. We also explore some other determinants of ERPT during the recent global disinflation period. Furthermore, we consider asymmetric effects of positive and negative output gaps as proxies for domestic demand conditions on ERPT for IT industrial and EM countries.Our results strongly suggest that, for the non-IT samples, ERPT is significantly higher in EM countries than industrial countries. For every country groups excluding Euro area countries, we find that ERPT declined substantially during the recent global disinflation period. The decline in the ERPT is, however, much higher in IT countries especially in EM ones. One striking result is the convergence of ERPT coefficients of EM countries to industrial IT countries with the adoption of IT. This supports the endogenous response of ERPT to monetary policy credibility and price stability. Consequently, a high ERPT, per se, may be interpreted as not a binding constraint for the adoption of IT as it tends to decline with the success of monetary policy regime. We also find that ERPT appears to be more sensitive to positive output gaps in IT industrial countries whilst it does not have such a response to positive or negative output gaps in IT emerging market countries.