Annelerin otistik çocuklarını kabul etmeleri ile otistik çocukların kardeşlerinin kardeşlerini kabulü arasındaki ilişkinin incelenmesi
An Examination of the Relationship Between Acceptance of Autistic Children by their Mothers and by their Siblings
  1. Tez No: 250872
  2. Yazar: NÜKTE DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma otistik çocuğa sahip annelerin çocuğunu kabullenme durumu ile normal gelişim gösteren çocukların kardeşini kabul durumu arasında ilişki olup olmadığını ve annenin otistik çocuğu kabulü ve kardeş kabulünün çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla planlanmıştır.Araştırma kapsamında İstanbul İlinde yaşayan, MEB'e bağlı İlköğretim okulları, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ve Rehabilitasyon Merkezine devam eden otistik çocukların anneleri ve onların 8-16 yaş arasındaki kardeşleri ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the correlation between acceptance of autistic children by their mothers and their normally developing siblings and to analyze whether the acceptance of autistic children by their mothers and siblings differ based on a variety of factors.The participants were mothers and 8-16-year-old siblings of autistic children who lived in Istanbul, attended primary schools affiliated with the Ministry of National Education as well as Center for Autistic Children and Rehabilitation Center.