Oda topluluğu için müzik ile Ahmed Adnan Saygun'un yaylı çalgılar dörtlülerindeki müzik dili
The musical language in the string quartets of Ahmed Adnan Saygun
  1. Tez No: 250962
  2. Yazar: EDA DÜNDAR OKCEBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN UÇARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
A.A. Saygun'un oda müziği yapıtları içerisinde özel bir yeri olan yaylı dörtlülleri üzerinden, bestecinin müzik dili ve teknik arayışlarının izlenmesi, bu çalışmanın hedefini oluşturur. Farklı yaratı evrelerinin ürünü olan dörtlüller, birbirleriyle karşılaştırılarak, bestecinin müzik dili özelliklerinin hangi noktalarda aynı kaldığı, hangi noktalarda değiştiği, yeni arayışların hangi noktalara vardığını belirlemek için uygun bir çalışma ortamı hazırlar. Bu çalışma yapılırken müziğin kurgusunu oluşturan birçok öğe; form, doku kullanımı, ritim, çalgı kullanımları ve ses malzemesi adı altında sınıflandırılmıştır. Birçok alt başlıklara bölünen bu sınıflandırmalardan ortaya çıkan saptamalar doğrultusunda elde edilen çıkarımlarla Saygun'un müzik dili ve genel estetik anlayışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to trace the musical language and technical details in the string quartets of A. Adnan Saygun which occupies special place among the chamber music works of the composer. String quartets belonging to different creative stages of the composer are suitable research fields to determine the changing and unchanging features of the musical language of the composer and his musical research in a comparative way. In this work many musical substances which form the structure of the music are classified as form, texture, rhythm, instrumental usage and pitch content. Saygun?s aesthetic approach is examined and observed according to the facts that were revealed after these classifications which are also divided many sub-titles.