William Walton'un 'Five Bagatelles' eseriyle çağdaş gitar müziğine yaklaşımı
William Walton's aproach to contemporary guitar music by using work Five Bagatelles
- Tez No: 250974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SONER EGESEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu Çalışmada ?William Walton'un `Beş Bagatel' eseriyle çağdaş gitar müziğine yaklaşımı, eserin form ve kompozisyonel analizi yapılarak incelenmiştir. Ayrıca modern gitar eserlerinde kullanılan teknik özellikler ayrı ayrı ele alınmış, farklı besteciler tarafından ne şekillerde kullanıldıkları birbirleriyle karşılaştırılarak araştırılmıştır. Bu teknik özelliklerin William Walton'un `Beş Bagatel' eserinde de sıklıkla kullanıldığı ve esere modern bir sound kazandırdığı görülmüştür. Eserin yazıldığı dönemi ve koşullarını daha iyi kavrayabilmek amacı ile de bestecinin yaşamı ve eserleri hakkında ayrıntılı bir biyografi sunulmuştur.Gitarist olmayan bestecilerin gitar müziği yazarlarken göz önünde bulundurmaları gereken koşullar bu çalışmanın amaçlarından biri olmuştur. Klasik gitarın diğer klasik müzik enstrümalarından farklı özelliklerinin olması, gitar repertuvarı için büyük bir dezavantaj oluşturmaktadır. Ancak William Walton gibi bestecilerin gitar müziğine yaklaşımları ve eser yazmaları gitar repertuvarını genişleten ve repertuvara değer katan çalışmalar olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, ?William Walton?s approach to the contemporary guitar music has been studied with his work `Five Bagatelles? by doing form and compositional analysis. Besides, technical qualities which are used at the modern guitar works have been approached separately and they are investigated in a comparative way at the styles they used by different composers. This technical qualities have been used in William Walton?s work `Five Bagatelles? and it is reviewed and approved that these techniques have brought a modern sound to the work. Also, a detailed about biography which tells the composers life and his works has been offered by the aim of better comprehending the period and the conditions that the work has been registered.One of the specific aims of this study is to clarify what considerations should be taken in to account while composig for classical guitar by the composers which are not guitarist. There is a significant disadvantage for classical guitar repertoire because of the classical guitar has different characteristics compared to other classical music instruments. Nevertheless, the repertoire of classical guitar has expanded and distinguished by the approach and writings of the composers like ?William Walton?.