PVC yer kaplamalarının değerlendirme ölçütlerinin belirlenmesi
Determination of evaluation criteria of PVC floor coverings
- Tez No: 250982
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde malzeme kullanımı, bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artmış olup çeşitli malzemeler ve ürünler kullanıcının seçimine sunulmuştur. Bütün bu gelişmelere plastikler de katılmış, hafif , sağlam , kolay biçimlendirilebilen, ucuz ve daha bir çok iyi özelliklere sahip olmasıyla birlikte çeşitli alanlarda kullanılan bir temel malzeme niteliğini kazanmıştır. Döşeme kaplama malzemesi olarak kullanımında, sunulan ürünlerin kullanıcının seçim yapmasına kolaylık sağlaması açısından gereken ölçütlerin saptanması bu çalışmanın amacı olmuştur.Bu ölçütlerin belirlenmesinde standartlardan yola çıkarak belirlemenin en doğru yol olduğu düşünülmüştür. Ve bu amaçla da malzeme değerlendirmede kullanılacak olan standartların, şematize edilip sadeleştirilerek uygulama ve algılama kolaylığının sağlanması bir diğer amacımızı oluşturmuştur.Çalışma toplam beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; problemin tanımı yapılarak ,çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir.İkinci bölümde, genel olarak plastik malzemenin tanımı, tarihçesi, genel özellikleri, sınıflandırılması ve şekillendirme yöntemleri tanıtılmıştır. Döşeme kaplamaları olarak kullanılan plastik malzemelerden tez konumuz olan PVC üzerinde durularak tanımı, özellikleri, sınıflandırılması ve uygulama yöntemlerinden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde, plastik döşeme kaplamalarını değerlendirmede kullanılan ölçütleri içeren standartlar incelenmiş , amaç çerçevesinde sadeleştirilip-şematize edilerek anlaşılabilirliği sağlanmaya çalışılmıştır.Dördüncü bölümde, standartlardan yola çıkarak saptanan ölçütler tanımlanmış , ölçütlerin piyasa açısından bir araştırması yapılmış ve ölçütlerin sektörde hangi değer aralıklarında kullanıldığı saptanmaya çalışılmıştır.Son bölümde ise, çıkarılan sonuçlar ve sunulan öneriler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays the use of materials, science and technology has increased with the progress of various materials and products are presented to the user's selection. All these developments were part of plastic, lightweight, robust, easy format that can be cheap and have many more good features with the basic materials used in various fields has gained qualifications. Floor coating materials in use, the presentation of the products in terms of convenience to the user's selection criteria required for the purpose of this study was to determine.The criteria in determining the most accurate way to determine the standards set out are considered. Be used to evaluate the material for this purpose and the standards, schemas are made simply to ensure ease of detection applications and we have created another goal.Work consists of five sections. In the first part, the problem of definition, the study purpose, scope and method are explained.The second section, Description of plastic materials in general, history, general characteristics, classification and methods of shaping is introduced. Floor coverings, plastic is used as the location of the thesis we focus on the PVC by definition, characteristics, classification and application methods are discussed.In the third section, the criteria used to assess the plastic floor coating containing standards were examined, the purpose was simple-schema create was trying to right.The fourth section, identified by standards set out defined criteria, criteria for market research and criteria in terms of a sector which has been working to identify the value ranges are used.In the last section, the extracted results and focused on recommendations.