Türk sanayisinde ERP tatminini etkileyen faktörlerin analizi
Analyzing the factors influencing Turkish industries satisfaction with ERP
  1. Tez No: 250986
  2. Yazar: MESUT KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yapılan bu çalışmada, Türkiye'deki işletmelerin ERP sistemi kullanımından duydukları memnuniyet seviyesine etki eden faktörleri tespit etmek amaçlanmıştır. Bu çerçevede, 7 ana başlıkta 92 soru olarak tasarlanan anket çalışması farklı sektörlerden 75 adet işletmeye uygulanmıştır.Yapılan araştırmanın sonuçları değerlendirildiğinde, Türk sanayisinde bir işletmenin ERP sistemi kullanımından yüksek derecede tatmin olabilmesi için ERP paketi seçiminde yazılımın, firma iş süreçlerini destekler nitelikte ve kullanışlı olmasına dikkat etmesi gerektiği sonucu çıkarılmıştır. Bununla birlikte, tedarikçinin teknik yetkinlik ve güvenilirliğinin yüksek olması ve finansal durumunun da güçlü olması kriterleri de göz ardı edilmemesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, işletmenin ERP sistemi kullanımına geçmedeki amaçlarının arasında genel anlamda standardizasyon, bilgi akışında iyileşme ve rekabet faktörleri yer alması durumunda, ERP kullanımından duyulan memnuniyet seviyesinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors, which affect the satisfaction level of companies in Turkish industry from using ERP systems. In this context a survey of 7 main title and 92 question is applied for 75 companies from distinct sectors.The evaluation of the results of research revealed that a company from Turkish industry should be careful in selecting the software to support company?s business processes and to be useful for a high level of satisfaction. In addition, factors as well as technical competence, reliability and financial status of the supplier should not be ignored. Besides, the business objectives for using ERP systems should include overall standardization and improvement in information flow and competition.