Analysis of the cracked infinite hollow cylinder with loading on crack surfaces
Çatlak yüzeylerinde yüke maruz sonsuz uzunluktaki tüpün analizi
- Tez No: 251052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE SEÇİL ALTUNDAĞ ARTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, eni (b-a) olan eksenel simetrik çatlak içeren sonsuz uzunlukta bir tüp problemi ele alınmıştır. Halka biçimindeki çatlak simetri düzleminde yer almaktadır. Çatlak yüzeyleri yayılı basınç yüklerine maruzdur. Tüpün dış yüzeyi rijit, iç yüzeyi serbesttir. Tüpün malzemesi lineer elastik ve izotrop olduğu varsayılmaktadır.Elastisite denklemlerinin çözümü için integral dönüşüm teknikleri kullanıldı. Gauss-Lobatto, Gauss-Jacobi ve Gauss Laguerre integrasyon formülleri kullanılarak, çatlak yüzü yer değiştirme türevi cinsinden yazılan tekil integral denklemi bir lineer cebrik denklem takımına dönüştürülmüştür. Düzgün ve lineer yayılı basınç yükleri için çatlak uçlarındaki gerilme şiddeti katsayıları nümerik olarak hesaplandı. Bazı sonuçlar grafikler ve tablolar biçiminde verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the cracked infinite hollow cylinder with an axisymmetric crack of width (b-a) is considered. The ring-shaped crack is located at the symmetry plane. Surfaces of the crack are subjected to the distributed compressive loads. The outer surface of the cylinder is rigid and the inner one is stress free. The material of the cylinder is assumed to be linearly elastic and isotropic.Integral transform techniques are used for the solution of the field equations. The resultant singular integral equation in terms of crack surface displacement derivative is converted to a system of linear algebraic equations by using Gauss-Lobatto, Gauss-Jacobi and Gauss-Laguerre integration formulas. The stress intensity factors at the tips of the crack are numerically calculated for uniform and linear load distributions on crack surfaces. Some results are presented in graphical and tabular forms.