The changing role of planners in local planning practices: A comparative analysis of two planning studies of İzmir
Yerel planlama pratiğinde plancının değişen rolü: İzmir?in iki planlama çalışmasının karşılaştırılmalı incelenmesi
  1. Tez No: 251057
  2. Yazar: YELDA MERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin temel amacı tarihsel perspektif içinde plancının rolünü anlamaktır. Buna ek olarak, planlamadaki değişime paralel olarak plancının değişen rolünün tarihsel perspektifi incelenmiştir. Plancının özellikle Türkiye planlama pratiğindeki rolünü anlamak için 1980'ler öncesi ve sonrası incelenmiştir.İlk olarak, planlama teorileri ve ilgili teorik çalışmaların yanı sıra dünyadan yapılmış örnekler plancının rolü açısından analiz edilmiştir. Plancının bu zaman dilimindeki rolünü kavramak için 1/25000 ölçeğinde İzmir, Türkiye'den iki örnek seçilmiştir. Birincisi,1973 yılında İzmir Metropoliten Planlama Bürosu tarafından hazırlanan plan, diğeri ise 2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan plandır.Tezde, planlama çalışmasında yer alan plancı ve mimarlarla derinlemesine mülakat araştırma yöntemi olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to understand the changing role of urban planners in a historical perspective. Moreover, the historical perspective of the role of planners is investigated parallel to the changes in planning. To understand the role of planners, especially in the planning practices of Turkey, the period before and after the 1980s are examined.Initially, planning theories and relevant theoretical studies as well as case studies from around the world are analyzed in terms of the role of planners. To understand the role of planners before and after the 1980s, two comprehensive planning studies are selected from İzmir, Turkey. One of them is the 1973 Master Plan prepared by İzmir Metropolitan Planning Office and the other is the 2007 Master Plan prepared by İzmir Metropolitan Municipality.The in-depth interview method with the planning staff is used as the methodology of the thesis.