Koklear patolojili hastalarda recruitment fenomeninin konuşmanın ayırtedilmesi üzerine etkisi
- Tez No: 25107
 - Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SÖZERİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Çalışmamızda, loudness recruitment'i olan kulaklara, yüksek şiddetlerdeki ses seviyelerinin konuşmanın ayırtedilmesi üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı ve Odyoloji Ünitesi'nde loudness recruitment'in patolojik olarak tespit edildiği koklear patolojili grupta 21 kişinin 31 hasta kulağına ve kontrol grubunu oluşturan 10 kişinin 20 kulağına odyolojik ve impedansmetrik testler uygulanmıştır. Recruitment'in konuşmanın ayırtedilmesi üzerine olan etkisi, performans-şiddet fonksiyonunun bir sonucu olan rollover fenomeni ile tespit edilmiştir. Bütün kulaklara performans - şiddet fonksiyonu uygulanmış ve elde edilen rollover değerleri incelenmiştir. Bunun için daha önce teybe kaydedilen tek heceli fonetik dengeli kelime listeleri odyometre aracılığı ile tüm kulaklara farklı şiddetlerde sunulmuştur. Lateralizasyonu önlemek amacıyla, lateralizasyon riski başladığında kontralateral kulağa konuşma gürültüsü verilmiştir. Her şiddette 25 tek heceli kelime listesi okunmuş ve her şiddet için maksimum kelime ayırtetme skoru tespit edilmiştir. Bu şekilde elde edilen rollover eğrisi ile, rollover index ve rollover miktarı değerleri bulunmuş-62 tur. Bulgular normal ve patolojik grup için tartışılmış ve recruitment'in ko- nuşmanın ayırtedilmesini önemli derecede etkilediği anlaşılmıştır. Ayrıca koklear patolojili grupta, işitme kayıplı kulaklarla, işitme kaybı olmayan kulaklar arasındaki rollover index değerleri karşılaştırılmış ve işitme kaybının rollover oluşturmasında önemli bir faktör olmadığı, recruitment fenomeninin daha etkin bir rol oynadığı bulunmuş ve sonuçlar istatistiki açıdan desteklenmiştir. Koklear patolojili grupta rollover index ve rollover miktarı değerlerinin normal kulaklardan farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan istatistik değer lendirmeler ile de aradaki farkın önemli olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın sonucunda elde edilen bulgular, koklear patolojinin ayırıcı tanısında ve koklear patolojili hastalarda işitme cihazının seçiminde, performans - şiddet fonksiyonu değerlendirmesinin önemli bir test yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our research, the effect of the high intensity sound level on the ear with loudness recruitment had been investigated. For this purpose, Audiolo- gic and Impedancemetric tests were carried out on 31 ears of 21 patients with cochlear pathology and 20 ears of normal 10 persons for control group who admitted to Hacettepe University Medical Faculty Ear Nose and Throat Deparment and Audiology Clinic. The effect of recruitment on speech discrimination were determined by rollover phenomenon which is the result of performance - intensity function. Performance - intensity function were applied for all the ears and obtained rollover values were investigated. For this purpose, recorded monosyllabic phonetically balanced word lists were presented all the ears with different in- tensity by speech audiometry. Contralateral masking noise was given to pre- vent the lateralization risk. 25 monosyllabic phonetically balanced word list were read and maximum discrimination score were determined. By obtai- ning rollover curve, rollover index and amount of rollover were calculated.64 Findings were discussed for normal and pathological groups, as a re- sults of this discussion. It was understood that recruitment phenomenon af- fect speech discrimination importantly. On the other hand the rollover index values were compared between the ear with hearing loss and without hea- ring loss in cochlear pathologies. As a result, it was found that the hearing loss was not important factor to produce rollover, but the recruitment phe- nomenon has more effective role on this subject. All the results were suppor- ted by statistically. It was determined that the rollover index and the amount of rollover va- lues were different from normal ears. It was shown by statistically that the diffrence between the normal and pathologic ears is important. At the result of our research, the evaluation of performance - intensity function is an important test method in differential diagnosis of cochlear pathology and also to choose the hearing aid in cochlear pathologies.