UV disinfection of some of the fruit juices
Bazı meyve sularının UV dezenfeksiyonu
- Tez No: 251103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVCAN ÜNLÜTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Hygiene and Technology, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
UV-C radyasyonu bazı sıvı gıdaların pastörizasyonunda kullanılmasına rağmen, bu teknolojinin beyaz üzüm suyuna uygulaması literatürde yer almamaktadır. Bunun ötesinde, UV-C işlemi kullanılarak doğal olarak gelişmiş mikroorganizmaların inaktivasyonu hakkında çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, UV-C uygulamasının beyaz üzüm suyuna aşılanmış Escherichia coli K12'nin ve taze sıkılmış portakal suyunda doğal olarak gelişen mikroorganizmaların inaktivasyonu üzerine etkisinin belirlenmesidir. Ayrıca UV ışığın ürünlerin renklerine etkisi de belirlenmiştir. Veriler, meyve sularının özellikleri göz önüne alınarak değerlendirilmiştir.Beyaz üzüm suyunun mikrobiyolojik analiz sonuçları göstermiştir ki, aşılama oranı 5.73 (± 0.114) log CFU/mL olduğunda en fazla logaritmik azalma 75.04 mJ/cm2 UV doz değerinde 5-log CFU/mL'den fazladır. FDA'nın 5-log azalma gereksinimi beyaz üzüm suyu çalışmasında sağlanmış olmasına rağmen, portakal suyu örneği 144.36 mJ/cm2 UV dozuna maruz kaldığında bile doğal olarak gelişen mikroorganizmaların en fazla log azalması sadece 1.76-log CFU/mL olmuştur. Renk analizi, portakal suyunun renginin uygulamadan etkilenmediğini göstermiştir. Beyaz üzüm suyu için ise, artan UV dozu a* değerinde daha yeşil bölgeyi gösteren bir azalmaya neden olmuştur. Aynı zamanda, artan ışık yoğunluğu ve örnek derinliği b* değerinde sarı bölgeyi gösteren belirgin bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak, UV-C ışığı beyaz üzüm suyu işlemesinde alternatif bir metod olarak kullanılabilir. Portakal suyundaki mikroorganizmaları öldürücü etkiyi arttırmak için UV-C'nin diğer tekniklerle birleştirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Although UV-C irradiation is used in the pasteurization of certain liquids, the application to white grape juice is not sited in the literature. Besides there are a few studies about the inactivation of naturally grown microorganisms by using UV-C treatment. The objective of this study was to determine the effect of UV-C treatment on the inactivation of Escherichia coli K12 inoculated into white grape juice and naturally grown microorganisms in the fresh squeezed orange juice. Also, the effect of UV light on the colors of the products was determined. The data were evaluated considering the properties of the juices.Results of microbiological analysis of white grape juice showed that, maximum log reduction was more than 5-log CFU/mL at a UV dose of 75.04 mJ/cm2 when the inoculation rate was 5.73 (±0.114) log CFU/mL. Although a 5-log reduction requirement of FDA was satisfied with white grape juice, maximum log reduction for the naturally grown microorganisms in orange juice was only 1.76-log CFU/mL even if the sample was subjected to UV dose of 144.36 mJ/cm2. Color analysis demonstrated that orange juice color was not affected from the treatment. For white grape juice, increased UV dose caused a decrease in a* value indicating slightly more green region. Also, increased intensity and sample depth had a pronounced effect on b* value of the juice showing yellow region. As a conclusion, UV-C light can be used as an alternative technique in processing of white grape juice. Combination of UV-C with other techniques is suggested to increase the microbiocidal efficiency in orange juices.