Hermetik kompresörler için ileri yatak malzemeleri geliştirilmesi
The development of advanced bearing materials for hermetical compressors
  1. Tez No: 251123
  2. Yazar: KEMAL SARIİBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, ozon tabakasına zarar vermeyen ve yeni soğutucularla birlikte çalışan, kaplamalı kompresör yatak malzemeleri geliştirilmesidir. Çalışmada, yatak malzemeleri üzerine PVD manyetik püskürtme yöntemi ile molibdendisülfür (MoS2) kaplanmış ve kaplama parametrelerinin aşınma davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. İşlemsiz sinter çelik ve buhar işlemli sinter çelik malzemeler ilk olarak kaplamasız, daha sonra manganfosfat ve molibdendisülfür kaplanarak test edilmiştir. Molibdendisülfür kaplama ile kullanılacak en uygun taban malzemesi belirlenmesi amacıyla çizik testleri yapılmıştır. Aşınma deneyleri disk üzerinde pim deney düzeneğinde piston pim malzemelerine karşı gerçekleştirilmiştir. R600a ortamında sınır yağlı gerçekleştirilen test sonuçlarına göre, manganfosfat kaplamaların yerine molibdendisülfat kaplanmış buhar işlemsiz sinter malzemeler kullanıldığında tüm kompresör sisteminin kullanım ömürleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop the compressor bearing materials with new coatings that are compatible with new ozone-friendly refrigerants. In this study, the molybdenumdisulphate (MoS2) coatings were coated on bearing materials with PVD magnetron sputtering technique and the coating parameters of PVD method on the wear characteristics of MoS2 coatings were examined. First of all, uncoated sintered steels and steam treated sintered steels were tested, after than these steels were coated with molybdenumdisulphate and manganesephosphate coatings. The scratch test were conducted to select the best substrate material. The wear tests were carried out against piston pin materials with pin-on-disk tribometer tester. The test results conducted in R600a and starved lubrication conditions, showed that, when none steam treated sintered steel surface were coated with molybdenumdisulphate coatings, instead of manganesephosphate coatings, the system?s lifetime is extended.