İstanbul-Gaziosmanpaşa ilçesi Yeniköy maden sahası terk edilen ocakların yerleşim amaçlı kullanılabilirliğinin mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmesi
Concerns about abondoned mine plants in Yenikoy of Gaziosmanpasa of the Istanbul province on the point of engineering geology that whether it is appropriate for settlement or not
  1. Tez No: 251140
  2. Yazar: CAHİT DİZMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENVER VURAL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, İstanbul sınırları içerisinde Gaziosmanpaşa ilçesi Yeniköy Mevkii'nde terk edilen maden ocaklarının yerleşim amaçlı kullanılabilirliğinin mühendislik jeolojisi açısından değerlendirmesini konu almaktadır.Bu çalışmada ; 1/500000 ölçekli genel jeoloji haritası, 1/2500 ölçekli bölgesel jeoloji haritası kullanılmıştır. Ayrıca 1/2000 ölçekli inceleme alanı jeoloji haritası hazırlanıp çalışma alanının ayrıntılı jeolojisi tanımlanmıştır.Çalışma alanının mühendislik jeolojisi açısından değerlendirmesi bölümünde; bölgedeki jeolojik ve jeomorfolojik yapı, inceleme alanı jeoteknik özellikleri, yeraltı suyu durumu ve bölgenin depremselliğinin tanımlanması maksadıyla zemin etüt çalışması yaptırılmıştır. Etüd kapsamında 19 lokasyonda toplam 287 m. mekanik sondaj çalışması ve 20 adet sismik ölçüm çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu araştırmalardan zemin numuneleri alınıp laboratuara gönderilerek deneyler yaptırılmış bu deneyler sonucu zemin profilinde yer alan birimlerin dane boyu dağılımları, fiziksel özellikleri , mukavemet parametreleri ve oturma eğilimleri belirlenmiştir.Sonraki bölümlerde ise gerçekleştirilecek olan kontrollü dolgu inşaatının etapları tanımlanarak , taban zeminin hazırlanması, drenaj işlemleri, dökülecek malzemenin türü, sıkıştırma yöntemi , dolgu yönetimi, döküm kübaj hesabı ,dolgu sonrası oluşacak şevlerin duraylılığı ve oturma analizi irdelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise sürdürülebilir kalkınma kapsamında arazi rehabilitasyonu ve geri kazanım çalışmaları gibi konulara değinilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, concerns about abondoned mine plants in Yenikoy of Gaziosmanpasa of the İstanbul province on the point of engineering geology that whether it is appropriate for settlement or not.İn this research , general geology map with 1/500000 scale and regional geology map with 1/2500 scale have been used . Also investigation area geology map with 1/2000 scale was prepared and detailed map of this area was determined.Site investigations were made in order to know about geological and geomorphological structure of the researching area, situation of underground water and earthquake possibility . in this study, totaly 287 meters drilling at 19 diffrent locations and 20 seismic measurments were fulfilled. The sample of soil was taken in the research and experiments were carried out by sending them to the laboratories. At the result of this experiments the grain size of distrubition of unit locating soil profile, physical characteristic , strenght of parameters and settlement analysis were determined. At the other part of research the stage of filling process was defined. Preparing base soil , drainage process, the type of pouring material, method of compressing, filling management, size analysis of filling materials, slope stability which occur after filling and settlement analysis. İn the last part of investigation , subjects like land rehabilitation and feedback studies were discussed .