Code-based evaluation of seismic performance levels of reinforced concrete buildings with linear and non-linear approaches
Betonarme binaların deprem performans seviyelerinin doğrusal ve doğrusal olmayan yaklaşımların kullanılarak belirlenmesi
  1. Tez No: 251141
  2. Yazar: AHMET EMRE TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜLAY, PROF. DR. PETER RUGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 (DBYBHY) ve Eurocode 8 kapsamında olan deprem performansına dayalı değerlendirme yöntemleri incelenecektir. Bu iki yönetmelikte belirtilen lineer ve lineer olmayan statik analiz yöntemleri açıklandıktan sonra yine bu iki yönetmeliğe bağlı olarak mevcut betonarme yapı üç-boyut olarak modellenerek değerlendirilmiş ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Sayısal incelemede 1998 Adana Ceyhan depreminde sismik büyüklük olarak Ms=6.3 ve maksimum ivme olarak 0.28g ye maruz kalmış mevcut binada Eurocode 8 ve DBYBHY'ye bağlı olarak deprem performans değerlendirmeleri uygulanmıştır. Zemin koşulları aynı özellikleri gösterdiği halde Eurocode 8'e göre belirlenen taban kesme kuvveti, Türk Deprem Yönetmeliği'nden çok daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. DBYBHY'de deplasmana dayalı lineer olmayan değerlendirmelerde, plastik kesitlerin şekil değiştirmeleri incelenmiştir. Eurocode kapsamında birincil sünek elemanların uç dönme miktarları kontrol edilmiştir. Lineer ve lineer olmayan metotlarla analizler altında Eurocode 8 ve DBYBHY'nin istem eğrilikleri neredeyse örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparative study is performed on the code- based seismic assessment of RC buildings with linear static and non-linear static methods of analysis, selecting an existing RC building. The basic principles will be investigated, the procedure of seismic performance evaluations for existing RC buildings according to Eurocode 8 and TEC?07 will be outlined and compared applying on a real case study building exposed to seismic action of Ms =6.3. with a maximum ground acceleration of g= 0.28g occurred in Adana- Ceyhan Earthquake of 1998. The computations show that the performing methods of analysis with linear and non-linear approaches using either Eurocode 8 or TEC?07 independently produce similar performance levels of collapse for the critical storey of the structure. The computed base shear value according to Eurocode is much higher than the requirements of the Turkish Earthquake Code while the selected ground conditions represent the same characteristics. In TEC?07 displacement-based non-linear assessment, the strains at plastic cross-sections are to be verified; however, the chord rotations of primary ductile elements must be checked for Eurocode safety verifications. On the other hand, the demand curvatures from linear and non-linear methods of analysis of Eurocode 8 together with TEC?07 are almost similar.