The concept of style: An investigation into its perception and its role in industrial design
Stil kavramı: Endüstriyel tasarımdaki algısı ve rolü üzerine bir araştırma
- Tez No: 251161
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yaşamın hem kültürel hem de ticari alanlarında estetik değerlere verilen önemde fark edilir bir artış var. Estetik değerlerin önemindeki bu artış, tüketicilerin satınalma kararlarının ve ürünlerle kurdukları ilişkinin önemli belirleyicileri olarak, ürünlerin estetik özelliklerine artan bir odaklanmayı da beraberinde getirdi. Bunun sonucunda stil kavramı endüstriyel tasarım için daha fazla önem kazandı.Endüstriyel tasarım alanında ürün estetiğine yönelik bir çok çalışma yapılmış olsa da, stil kavramı kendi başına çok fazla ele alınmamıştır. Tasarım tarihinde farklı zamanlarda stil kavramı, ve tasarım objeleri için bu kavramın rolü tartışılmış olsa da, bu tartışmalar genellikle o zamanda görülen stiller üzerine olup, bazı durumlarda stil kavramının algısına yönelik bir belirsizliğe işaret etmektedir. Bu çalışma, endüstriyel tasarım alanında stil kavramını, işlevlerini ve algısını inceleyerek şu konuları tartışmıştır: endüstriyel tasarımda stil kavramının anlamı, ürünlerde stili oluşturan elemanlar, endüstriyel tasarım mesleğinde stil kavramının işlevleri, stilin tasarımın teknolojik, kültürel ve ticari yönleriyle ilişkisi, ve stil kavramının tarihsel ve güncel çerçevede nasıl algılandığı.Bu tartışmaları yürütebilmek için, sanat ve tasarımın çeşitli alanlarından stil kavramına yönelik tanımlar ve yorumlar sunulmuş ve incelenmiştir. Aralarındaki benzerlikler belirlenmiş, bu gözlemler sonucunda endüstriyel tasarım alanına dair benzetmeler kurulmuş ve bu alan için stil kavramına dair bir tanım önerilmiştir. Buna ek olarak, stil kavramı tarihsel bir perspektif içinde de incelenmiştir. Stil kavramının algısını, işlevlerini ve tasarım objeleri için önemini anlamak amacıyla tasarım tarihi içinde farklı zamanlardan bakış açıları sunulup tartışılmıştır. Tasarımdaki farklı stillerin karakteristik özelliklerine, oluşumlarında payı olan koşullara ve tarihsel çerçeveye odaklanılarak, stil kavramının, tasarımın sosyal, endüstriyel ve ekonomik boyutları ile ilişkisini gözlemlemek amaçlanmıştır. Günümüze doğru gelirken, ürünlerde stil kavramının bireyler ve tüketiciler olarak insanlar için neden önemli olduğunu kavramak amacıyla, stil kavramı sosyoloji, tüketim kültürü ve pazarlama gibi alanlarla ilişki içinde tartışılmıştır.Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de çalışan endüstriyel tasarımcıların stil kavramına yönelik algılarını ölçmek için, internet üzerinden yürütülen sayısal bir anketin kullanıldığı bir alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırmasının sonuçları, çalışmanın teorik kısmında yapılan gözlemler ve varılan sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is an apparent increase in the emphasis to aesthetic values, in both cultural and commercial areas of life. This increase in the significance of aesthetic values brought forth an increased focus on the aesthetic attributes of products, as vital components determining consumers? choices about product purchase, and the relationship they form with these objects. As a result, the concept of style has become ever more critical in the context of industrial design.While there have been many studies in the field of industrial design focusing on product aesthetics, the concept of style has not attracted much attention on its own. Although style and its role for designed objects have been discussed at different times in design history, these discussions are predominantly based on views about the prevailing styles of the time, and in some cases revealing an ambiguity about the perception of the concept. This study explores the concept of style, its functions and its perception in the field of industrial design, and discusses the following issues: the meaning of the concept of style in industrial design, the elements that form style in products, the functions of the concept of style for the industrial design profession, how style is related to the technological, cultural and commercial aspects of design, and how the concept of style is perceived both in the historical and contemporary scenes.Definitions and interpretations about the concept of style in diverse fields of art and design are presented and analyzed in order to identify similarities, and in the light of these observations to be able to draw analogies for the field of industrial design, and to suggest a definition for the concept of style for this field. Besides, the concept of style is investigated inside a design historical viewpoint. Perspectives from different times in design history are explored and discussed, in order to understand the perception of the concept style, its functions and its significance for designed objects. The analysis also focuses on the characteristics of different styles in design, and the historical background and conditions that were influential in their generation, aiming to observe the links between the concept of style and social, industrial, and economic dimensions of design. Moving to the contemporary scene, the concept of style is discussed in association with views from sociology, consumer culture and marketing, to explore why the concept of style in products is significant for people as individuals and as consumers.In the scope of this study, a field research was carried out to find out the perceptions of industrial designers working in Turkey about the concept of style, through a quantitative survey that was conducted over the internet. The outcomes of the field research are compared with the observations and insights obtained from the theoretical part of the study, in order to find the level of congruence between the two.