Duygusal zekanın imalat performansı üzerindeki etkisi
The effects of the emotional quotient on manufacturing performance
  1. Tez No: 251162
  2. Yazar: İLGİ GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İçinde bulunduğumuz küreselleşme sürecinin bir parçası olarak günümüz işletmeleri bu hızlı değişime ayak uydurabilmek için mevcut yapılarını geliştirmek, kullandıkları çoğu sistemi yeniden yapılandırmak durumunda kalmışlardır. Bu değişimle beraber kullanılan performans ölçüm sistemlerinin sistemleri de yeni boyutlar kazanmış; kalite, zaman, maliyet, teslimat gibi önemli rekabet önceliklerini etkileyen faktörlerin titizlikle araştırılması giderek daha da önemli bir konu haline gelmiştir. Bu faktörlerin en başında gelen ?insan? etmeni detaylı olarak incelendiğinde, kişinin duygusal zekâsının iş yaşamında ne kadar önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Bu çalışmada bir imalat işletmesini oluşturan en önemli paydaşlarından ?çalışanlar?ının duygusal zekâsının imalatta oynadığı rol ve imalat performansı üzerindeki etkileri araştırılmaktadır.Çalışma kapsamında duygusal zekanın imalat performansının kalite, esneklik, zaman, teslimat ve maliyet üzerinde bir etkisi olup olmadığı araştırılmaktadır. Duygusal zekânın imalat performansına etkisini ele alan bu çalışmaya Türkiye'deki 72 imalat firmasında uygulanan anket bulguları ve sonuçları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a part of the increasing globalization progress, most of the companies have to improve their current structures, reconfigure the systems that they are used to use in order to keep pace with the fast change. Accompanied by this change, the performance measurement systems are started to be evaluated by new dimensions and manufacturing priorities like quality, time, delivery, cost etc. become more and more important issues which have to be investigated fussily. When the human factor, one of the most important factor that effect the manufacturing performance, is under debated just so, it?s seen that the emotional quotient (EQ) have a big importance in business life.In this study, the role and the effects of the employees? emotional quotient in manufacturing are investigated through a questionnaire which is applied to 72 manufacturing companies in Turkey. The effects of the EQ on quality, flexibility, time, delivery and cost are evaluated by this questionnaire application. This study also contains the findings and the results of this questionnaire to evaluate the effects of the EQ on quality, flexibility, time, delivery and cost dimensions of a manufacturing performance.