Nanoakışkanların ısı transferi ve basınç düşüşünün belirlenmesi
Determination of heat transfer and pressure droop of nanofluids
- Tez No: 251178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Nanoakışkanlar; metal veya ametal nano tozların bir akışkan ile süspansiyonudur ve bunlar ısı transfer oranını çeşitli uygulamalarda artırmak için kullanılabilir. Bu çalışmada Al2O3-saf su ve CuO-saf su nanoakışkanlarının sabit ısı akısında dairesel bir tüpte türbülanslı akımda zorlanmış taşınımla ısı transferi ve basınç düşüşü deneysel olarak incelenmiştir. Nanoakışkanların Nu sayıları, sürtünme faktörleri, ısı trasfer katsayıları %0.5, %1, %2 ve %4 nanopartikül konsantrasyonları için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanofluids are suspensions of metallic or nonmetallic nanopowders in base liquid and can be employed to increase heat transfer rate in various applications. In this work turbulent flow forced convection heat transfer and pressure droop of Al2O3/pure water and CuO/pure water nanofluids inside a circular tube with constant heat flux was investigated experimentally. The Nusselt number, friction factor, heat transfer coefficient of nanofluids were obtained for %0.5, %1, %2 ve %4 nanoparticle concentrations.