Anöstrüs dönemin farklı mevsimlerinde laparoskopik yöntemle tohumlanan ivesi, morkaraman ve tuj ırkı koyunlarda döl verimi kuzularda büyüme ve yaşama gücü özellikleri
Reproductive traits of Awassi,Redkaraman and Tushin inseminated via laparoscopic technic in anestrus season and growing perfonmance and survivability of their lambs
  1. Tez No: 251179
  2. Yazar: FERDA KÖYCEĞİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI EMSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada; anöstrus dönemin farklı mevsimlerinde (bahar-yaz) laparoskopik yöntemle tohumlanan İvesi, Morkaraman ve Tuj ırkı koyunlarda tohumlama mevsimi ve farklı baba hatlarının koyunların üreme özellikleri, kuzuların yaşama gücü ve büyüme performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Toplam 88 Morkaraman, 60 İvesi, 73 Tuj ırkı koyunlarda anöstrus dönemde iki farklı mevsimde (bahar ve yaz döneminde) laparoskopik suni tohumlama yapılmıştır. Denemeye alınan tüm koyunların vajinalarında 30 mg FGA içeren süngerler 12 gün boyunca tutulmuş ve süngerlerin çıkarılmasını müteakip 600 I.U. PMSG enjeksiyonu uygulanmıştır. Koyunlarda taze sperma ile (her bir cornuuteriye 50 milyon) intrauterin tohumlama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study were investigated to effects of sire breed (Romanov, Romanov crosbred,(local breed Redkaraman Awassi, Tuj)), and insemination season (spring and summer) on reproductive traits of ewes and growing performance and viability of their lambs. A total of 88 Redkaraman, 60 Awassi and 73 Tuj ewes were laparoscopically inseminated in two different seasons (spring and summer) in anestrus period. All of the ewes were treated with vaginal sponge containing 30 mg fluorgestone acetate for 12 days and recieved injection of 600 I.U. PMSG at sponge removal. Ewes were inseminated intrauterine (i.u) with fresh-extended semen (50 million motile spermatozoa per uterine horn).