Şerit eleman kullanılan bir ısı değiştiricide nanoakışkanların ısı transferi ve basınç düşümünün incelenmesi
Investigation of heat transfer and pressure drop of nanofluids in a heat exchanger equipped with tape elements
- Tez No: 346730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji ihtiyacının artması ile birlikte enerjinin verimli bir şekilde kullanılması önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada da endüstride birçok alanda yaygın olarak kullanılan ısı değiştiricilerin verimliliği konu alınmıştır. Eşmerkezli dairesel bir ısı değiştiriciye bir tanesi düz şerit diğeri bükülmüş şerit olmak üzere iki adet türbülatör yerleştirilmiş, akışkan olarak saf su, %0.4 ve %0.8 hacimsel konsantrasyonda Al2O3? Su nanoakışkan kullanılmıştır. Kullanılan nanoakışkanlar labratuar şartlarında hazırlanmış, viskozite ve ısıl iletkenlik ölçümleri yapılarak hesaplamalarda bu değerler kullanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında %0,4 Al2O3-Su nanoakışkanı yüzde 14,5 iyileşme sağlarken, %0,8 Al2O3-Su nanoakışkanı da yüzde 27 iyileşme sağlamıştır. Düz şerit türbülatör ısı transferini %19 artırırken bükülmüş şerit %27 artışa sebep olmuştur. Ayrıca, nanoakışkanların basınç düşümünde önemli bir artışa neden olmadıkları ancak türbülatörlerin basınç düşümünü önemli derecede artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of energy in an eficcient way has been an important topic by the increasing energy demand. In this study, the efficiency of the heat exchangers used commonly in lots of fields in industry has been subjected. Two turbulators of which one is straight and the other is twisted have been inserted into the concentric circular tube, and distilled water and water based Al2O3 nanofluids with 0.4% and 0.8% volumetric concentrations have been used as working fluid. Used nanofluids have been prepared in the laboratory conditions, and thermal conductivity and viscosity measurements have been made, these values have also been used in the calculations. In the light of obtained data, Al2O3-water nanofluid with 0.4% volumetric concentration provided 14.5% enhancement, while Al2O3-water nanofluid with 0.8% volumetric concentration provided 19% enhancement. Furthermore, it was concluded that nanofluids did not cause significant increase in pressure drop, but the turbulators increased pressure drop pronouncedly.