Kedilerde vaginal sitoloji ile uterusunhistopatolojik incelenmesinin karşılaştırılması
Comparison of vaginal cytology and histopathologicalexamination of the uterus in cats
- Tez No: 923086
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ REHA AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, kedilerde seksüel siklusun farklı dönemlerinde alınan vajinal sitoloji örnekleri ile uterusun histopatolojik bulguları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ovariyohisterektomi planlanan 56 sağlıklı dişi kedi kullanılmıştır. Tüm kedilerden vaginal smear örnekleri alınmış ve seksüel siklus dönemlerine göre gruplandırılmıştır. Histolojik inceleme amacıyla, ovariyohisterektomi sırasında uterustan doku örnekleri alınmıştır. On kedinin proöstrus, 14 kedinin östrus, 12 kedinin interöstrus, 10 kedinin diöstrus ve 10 kedinin de anöstrus döneminde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to investigate the relationship between vaginal cytology samples taken at different periods of the sexual cycle in cats and histopathological findings of the uterus. Fifty-six healthy female cats scheduled for ovariohysterectomy were used in the study. Vaginal smear samples were obtained from all cats and grouped according to sexual cycle periods. Tissue samples were taken from the uterus during ovariohysterectomy for histological examination. Ten cats were in prooestrus, 14 cats in oestrus, 12 cats in interoestrus, 10 cats in dioestrus, and 10 cats in anoestrus.