Yetkinilk yönetim sistemi ve bir lojistik firmasında uygulama
Competency management system and implementetion of a logistics organization
  1. Tez No: 251241
  2. Yazar: MUZAFFER SEÇGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günden güne daha hızlı değişen ve entelektüel bilginin kullanıldığı iş hayatında insan kaynaklarının önemi artmaktadır. Bilgi çağı bir yandan, küreselleşmeyle gelen rekabet ve değişim bir yandan, organizasyonların çalışanlarından daha fazla katkı beklemelerini sağlamıştır. Organizasyonlar bilgi sermayesi oluşturmak ve geliştirmek zorunda kalmış, bu nedenle çalışanlarının gelişimine daha fazla önem vermiştir. Başarının çalışanlar ile geleceği ve bilançoda görülmeyen en değerli varlığın insan olduğu bilinci ile organizasyonlar kendilerine yön vermektedir. Bireysel özellikleri destekleyen, yenilikçi, geniş bir ufka sahip ve farklılıkları ve yüksek performansı destekleyen bir bakış açısı firmalarda yerleşik hale gelmiştir.Son yıllarda İnsan Kaynakları üzerinde yapılan çalışmalar da bu doğrultuda yapılmaktadır. Yüksek performans gösteren çalışanların incelenmesi ve gelişimlerinin desteklenmesi ile organizasyonların misyon ve vizyonlarına ulaşmaları, düşük maliyet, yüksek kalite, artan esneklik gibi önceliklerin başarılması amaçlanmaktadır. İşletmeler çalışanların yetkinliklerini destekledikleri ve gelişmeleri için çalıştıkları sürece başarı yakalayabilecekleri anlamışlardır. Geleneksel yöntemlere göre yetkinlikler şirket stratejilerinin başarıya ulaşmasında çok daha etkili ve kişisel değerlendirmeye olanak sağlayıcıdır.Yapılan tez çalışmasında nasıl etkin bir yetkinlik yönetim sistemi kurulacağı üzerinde durulmuştur. En baştan başlayarak yetkinlik kavramının tarihsel gelişimine bakılmıştır. Literatürde söz sahibi olan araştırmacıların neler yaptıklarından bahsedilmiştir. Yetkinlik kavramı üzerindeki fonksiyonel ayrımlardan ve yetkinlik ve yeterlilik arasındaki ayrımlardan detaylı olarak bahsedilmiştir. Bundan sonraki aşamada yetkinliğin tanımlarının neden farklılık gösterdiğinden ve literatürde en çok kullanılan yetkinlik ve yeterlilik tanımlarından bahsedilmiştir.Genel bir giriş sonrası yetkinlik modeline geçmeden önce ana çatıyı oluşturan elemanlar anlatılmıştır. Yetkinlik seti nedir ve örnek setler, yetkinlik açıklamaları ve tanımlamaları üzerine örnekler, yetkinliklerin sınıflandırılma türleri ve yetkinlik göstergeleri üzerinden araştırmalar yapılmıştır. Çatıyı oluşturan temel elemanlardan sonra literatürde geçen örnek modellerden bahsedilmiştir. Hem uygulaması yapılmış hem de eski modelleri anlatarak yeni kurulmuş modellerden bahsedilmiştir. Yetkinlik modeli de kurulduktan sonra yetkinliklerin insan kaynaklarında nerelerde kullanıldıkları üzerine bilgi verilmiş ve etkin bir yetkinlik yönetimi için nelere dikkate edilmesi gerektiği üzerine araştırmalardan bahsedilmiştir.Tüm bilgilendirmeler sonrası yeni kurulan model ve bu model üzerinden yapılan uygulama anlatılmıştır. Entegre bir sistemin nasıl kurulup işletilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Yetkinlik yönetiminin efektif yapılması için kullanım alanları arasındaki bağdan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human resources? significance is increasing in business life where changes day by day and intellectual information is used. Information age and competition with globalization caused organizations to expect more effort from their employees. Organizations were obliged to create and develop information capital, and this caused to give more consideration to their employee?s developments. Organizations lead themselves with the acknowledgement of success is related to the employee?s future and the most important asset in financial statement is human. A viewpoint of supportive individual characteristics, innovative, a broaden horizon, supportive on high performance is settled in companies.The studies about Human Resources are intensifying in this direction in the last few years. Organizations aim to achieve their visions and missions, reduce costs, increase quality, increase flexibility with examining employees who show high performance and supporting their development. Organizations are aware that they can sustain only when they support their employee?s competence and try for their developments. Competences are a lot more effective on company?s success compared to traditional methods.In this study, the way to build an effective competency management system is emphasized. It starts with the history of development of competency concept. In this section, what the researchers named in literature have done is mentioned. Functional differences on competency concept and differences between competency and sufficiency are explained in details. In the following section, the reason of differences between competency definitions and the most used definitions on literature of competency and sufficiency is given.Following a general introduction to competency, the elements of main framework is explained. Researches are made about what competency groups are and example competency groups, examples about competency explanations and definitions, types of competency classification and competency indicators. After the main elements of framework, example models on literature are mentioned. Then competency model is built, the areas human resources use the competencies are discussed and researches about what to consider for an effective competency management are explained.Finally, the new built model and the application made upon this new model are explained. How to build and execute an integrated system is emphasized. The link between application areas for the effective competency management is explained.