Taşımacılık yönetim sistemi yazılımlarının karar ve süreç mekanizmaları üzerinden işletme başarısına etkisi: Lojistik sektörü çalışanlarının algılarına dayalı bir çalışma
The effect of Transportation Management System (TMS) software on business success through decision and process mechanisms: A study based on the perceptions of logistics industry employees
  1. Tez No: 961732
  2. Yazar: BÜKRA DOĞANER DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Lojistik sektöründe dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, kurumsal yazılım sistemleri işletmelerin yalnızca operasyonel verimliliğini değil, stratejik yönetsel karar alma yetkinliklerini de doğrudan etkileyen kritik unsurlar haline gelmiştir. Bu çalışmada, kurumsal yazılım performansının işletme performansı üzerindeki etkileri; karar verme ve süreç performansı gibi iki temel örgütsel değişken aracılığıyla çok boyutlu bir yaklaşımla ele alınmıştır. Performans artışlarının yalnızca teknik yeterlilikle açıklanamayacağı vurgulanarak, bilgi teknolojilerinin karar destek ve süreç iyileştirme kapasiteleri üzerindeki etkileri de değerlendirilmiştir. Tezin kuramsal temeli, yazılım sistemlerini nadir, taklit edilmesi güç ve stratejik değeri yüksek kaynaklar olarak ele alan kaynak temelli görüş ve dinamik yetenekler kuramı çerçevesinde yapılandırılmıştır. Yazılım performansı; teknolojik yetkinlik, fonksiyonellik, maliyet yapısı, hizmet kalitesi ve sağlayıcı işletme performansı olmak üzere beş boyutta kavramsallaştırılmış; her bir boyutun karar verme ve süreç performansları üzerindeki etkisi ayrı ayrı analiz edilmiştir. Türkiye'deki lojistik işletmelerinden elde edilen anket verileriyle yapılan regresyon tabanlı çoklu aracılık analizleri (Hayes Model 4 ve 6), yazılım performansının işletme performansını hem doğrudan hem dolaylı yollarla anlamlı biçimde etkilediğini göstermiştir. Karar verme performansının süreç performansı üzerinde kurucu bir rol oynadığı, her iki değişkenin yazılım yatırımlarının çıktılarında belirleyici olduğu saptanmıştır. Sonuçlar, yazılım seçiminde yalnızca teknik kriterlerin değil; stratejik uyum, organizasyonel bütünlük ve karar destek kapasitesi gibi yönetsel boyutların da önceliklendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, yazılım performansı odaklı yönetim kararlarının lojistik sektöründe nasıl yapılandırılması gerektiğine dair bütüncül bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As digitalization accelerates in the logistics industry, enterprise-wide software systems have become key drivers of both operational efficiency and strategic decision-making. This study investigates the impact of software performance on business performance through two organizational variables: decision-making and process performance. Grounded in the Resource-Based View (RBV) and Dynamic Capabilities (DC) Theory, the research conceptualizes software as a rare and strategically valuable resource. Software performance is examined across five dimensions—technological competence, functionality, cost structure, service quality, and vendor performance—using survey data from logistics firms in Türkiye. Regression-based multiple mediation analyses (Hayes Model 4 and 6) show that software performance significantly influences business performance both directly and indirectly. Decision-making performance plays a pivotal role in shaping process performance, and both mediate the effects of software investments. The findings underscore the need to prioritize not just technical features, but also strategic alignment and decision-support capabilities in software selection. This study offers integrated insights into software-driven performance management in logistics.