Mayıs papatyasının (Matricaria chamomilla) antioksidan kapasitesinin incelenmesi ve toplam fenolik bileşik tayini
Investigation of antioxidant capacity and determination of total phenolic compounds in daisy (Matricaria chamomilla)
  1. Tez No: 251240
  2. Yazar: SEDA ÇİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mayıs papatyası tıbbi açıdan önemi büyük bir bitki olup halk arasında birçok hastalık için tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada Tokat-Almus ilçesinden toplanan papatyanın farklı kısımlarının (çiçek, gövde ve tüm herba) antioksidan kapasiteleri belirlemeyi amaçladık. Bu çalışmada, total antioksidan aktivite, serbest radikal giderme aktivite, süperoksit radikal giderme aktivite, metal şelat oluşturma aktivitesi ve indirgeme gücü aktivite gibi farklı antioksidan testleri yapıldı. Yapılan testlerden elde edilen sonuçlara göre; papatyanın çiçek, gövde ve tüm herba kısımlarının metanol ham ekstrelerinin antioksidan kapasiteye sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışmada papatyanın indirgeme gücü aktivitesinin bitkinin tüm herba kısmında, süperoksit giderme aktivitesinin bitkinin gövde kısmında, total antioksidan aktivitesi gövde kısmında, metal şelatlama aktivitesi bitkinin çiçek kısmında fazla olduğu, serbest radikal (DPPH) giderme aktivitesinin ise bitkinin bütün kısımlarında hemen hemen eşit olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada ayrıca toplam fenolik bileşik miktarı analiz edildi. Fenolik bileşik miktarı ise çiçek kısmında 31,91µg/kg, gövde kısmında 23,64 µg/kg, tüm herba kısmında 37,09 µg/kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Daisy is a very important plant as a medical object and it is used for the purpose of treating a lot of diseases by people. So, in this study we intended to determine the antioxidant capacity of different parts of daisy collected from Tokat-Almus by different antioxidant tests such as total antioxidant activity, free radical scavenging activity, scavenging of superoxide anion radical activity, metal chelating activity, and reduction power activity. It understood that all parts (flower, stem, and whole herb) of daisy have antioxidant activity. In this study, it is determined there are extra activity of daisy?s reduction power in the whole herb of the plant, extra activity of scavenging of superoxide anion radical in the stem of the plant, extra activity of total antioxidant activity in the whole herb of the plant, extra activity of metal chelating activity in the flower of the plant, but there is almost equal activity of scavenging free radical in the flower, in the stem and in the whole herb of plant. In addition, total phenolic compounds were analyzed. Concentration of total phenolic compounds have found 31.91µg/kg, in the flower of the plant, 23.64 µg/kg in the stem of the plant, and 37.09 µg/kg in the whole herb of the plant.