Yapı elemanları ölçeğinde yapım tekniklerinin tespiti, analizi ve sınıflandırılması
Classification and analysis of construction techniques by the scale of building elements
- Tez No: 251277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. CEM ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Çalışmada Türkiye'de inşaat sektöründe kullanılan mevcut yapım sistemleri İstanbul örneği üzerinden sistematik bir şekilde ele alınarak incelenmiştir. Teoride bulunan ve uzman görüşler tarafından üretilen birçok yapım sistemi ile, gerçek durumda, sektörde uygulan yapım sistemlerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesi yapılmıştır.Yapımda kullanılan teknikleri ve bunların malzeme, araç ve işgücü özelliklerini saptamaya yönelik olan çalışmada kullanılan başlıca yöntem; yerinde gözlem yöntemidir. İncelen uygulamalar yapılan şantiye gezileri sonucunda yerinde gözlenerek analiz edilmiştir. Şantiyede alınan bilgiler doğrultusunda bir anket çalışması yapılmış, incelenen uygulamalarda; yapılan işin kullanılan malzeme, araç ve iş gücü yönünden tespitleri yapılmıştır.Bu çalışmanın sonuçları; İstanbul'da uygulanan yapım teknikleri, kullanılan sistemin işin tamamlanma sürecine ve kalitesine etkileri hakkında belirli ölçülerde bilgi sahibi olunmasını sağlamıştır. Gözlenen uygulamalardan yola çıkarak ülkemizde inşaat sektöründe en çok kullanılan sistemlerin tespitinin yapılmasına, ayrıca yapılan uygulama hatalarının tespit edilip, sistemlerin daha da geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Çalışmada verilen çeşitli uygulama örnekleri ile, sektörde kullanılan mevcut yapım sistemlerinin teoride bulunanlardan farklı olarak gözlem yolu ile daha gerçekçi bir bakış açısıyla ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the present construction techniques of the building sector in Turkey were searched systematically through the İstanbul region. Construction techniques that are formed by experts in theory were compared with construction techniques used in the construction sites.Observation on site was used as the main method in the research that is directed to finding out the techniques, materials, tools and workmanship used in the costruction. A questionaire was prepared for each work through the information got on site. Each work was analysed through the technique, material, tool and workmanship used in construction.As a result of this study, the knowledge was provided about the construction techniques used in İstanbul and the effects of chosen technique to the quality and prosess of the work. The most used construction technique in our country and some construction mistakes were determined by the observations. So ıt provides to make construction systems better. The construction techniques used in sector were put forward with a realistic way different from the theory by the observations.