Taşınmaz değer haritalarının coğrafi bilgi sistemleri ile üretilmesi
Producing real estate evaluation maps with GIS
- Tez No: 251293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YANALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda ülkemizde taşınmazlar üzerine yapılan uygulamaların belirli bir modele oturtulamaması neticesinde vergilendirme, kamulaştırma, özelleştirme, arazi ve arsa düzenlemeleri gibi uygulamalarda taşınmazların değerinin objektif olarak tespit edilemediği görülmektedir. Taşınmazların değerlemesinde kullanılmakta olan değer kavramı arsa ve arazilerin mevcut piyasadaki rayiç bedeline karşılık gelmektedir. Normal alım-satım değeri olan bu değerin en uygun bir şekilde belirlenmesi için taşınmaz değerine etki eden sosyal ve çevresel faktörlerin, taşınmaz değerini etkiledikleri Çoklu Karar Verme Analizi ile bu çalışmada incelenmiştir.Bu çalışmada ülkemizdeki taşınmaz değerlemesinin kanundaki yerine ve taşınmaz değerleme yöntemlerine değinilmiştir. Ayrıca taşınmaz değerine etki eden faktörler ve ağırlıkları hakkında bilgi verilmiş olup bu faktörler ile günümüzün popüler bilgi sistemi olan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)'nin hız, zaman ve ekonomi yönünden getirdiği kolaylıklar beraber ele alınıp taşınmazların değeri ilişkilendirilerek örnek bir alan üzerinde taşınmaz değer haritası üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent years in our country the applications over real estate?s does not settled a certain model and as a result of it taxing, nationalizing, privatization, plot and land organizing etc. applications, it has been seen that real estate?s value is not determined objectively. Value term is being used in real estate evaluation means for land and plot organizing current price at present marketing. For purpose of determining Normal trade value optimally, social and environmental factors that affect real estates? value and they also effect Multi Criteria Decision Analysis are examined in this study.In this study it is pointed out that in our country?s real estate?s place in law and real estate evaluation methods. Additionally, it is informed about social and environmental factors and their weights affect on real estate?s value, these factors deal with nowadays popular information systems GIS which has easiness in speed, time and economic ways, real estate?s value associated with a model area and its real estate?s value map is produced.