İstanbul Fatih ilçesi zemin özelliklerinin incelenmesi
The exploration of soil characteristics of Istanbul-Fatih district
  1. Tez No: 251306
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SERDAR AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, İstanbul-Fatih İlçesinin zemin özelliklerinin jeolojik-jeoteknik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma arazi gözlemleri yanında deney ve gözlem amaçlı sondaj loglarından yararlanılarak jeolojik harita hazırlanmıştır, bunun için ilçede yapılmış olan çok sayıda sondaj ve diğer sismik ölçümler derlenmiş ve inceleme alanı ile ilgili eğim, yeraltı suyu ve kat haritaları da oluşturulmuştur. Fatih İlçesi sınırları içinde yürütülen bu tez çalışması sonucunda, zemin koşullarının belirlenmesi ve deprem tehlike hesaplarında kullanılmak üzere NEHRP (2000) sistematiğine göre sınıflandırılma yapılmıştır. Fatih ilçesi içindeki hangi bölgelerin daha az, hangi bölgelerin daha çok etkileneceği zemin davranışları açısından araştırılmış ve bir risk haritası ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to survey of geological-geotechnical characteristics of Istanbul- Fatih district. Geological map has been made by benefiting from drilling logs having research and observation goal, for this aim, numerous drilling and other seismic measurements being made in the district have been compiled and applied to, geological maps have been formed and geologic structure related to the district have been put on the map. In the result of this thesis study being executed within the borders of Fatih District, the classification according to the NEHRP (2000) systematic have been made in order to determine the soil charecteristics and for being used in earthquake risk assesments, in addition, the parameters like slope, underground water position, horizantal acceleration velocity and apparent resistivity have been determined.