Türkiye'de yapı elemanı ve mobilya aksesuarı üretimi ve sorunları üzerine incelemeler
- Tez No: 25131
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
-187- 10. ÖZET Türkiye'de mobilya ve yapı elemana (Kapı-Pencere) aksesuar ları üretiminin sektörel olarak incelenmesi amaçlanan bu araştır mada anket yöntemi uygulanmıştır.Ür.etici işletme sayısı olarak ça lışmaya katılma oranı $> 33 olarak gerçekleşmiştir. Araştırma da, öncelikle çok çeşitli ürün yelpazesine sahip bu aksesuarlar, kullanım yeri ve işlevlerine göre gruplandırılarak ilgili tanım ve kavramlar izah edilmiştir. Ayrıca, üretimde kullanı lan metalik ve plastik malzemeler ile yüzey işlemleri ve metal kap lamalar hakında da genel bilgiler verilmiştir, Türkiye'de mobilya ve yapı elemanı aksesuarları üreten işlet meler belirlenerek bu işletmeler niteliklerine göre sınıflandırıl makta ve bir sektör olarak yapısal özellikleri saptanmaktadır, Ayrı ca, ele alınan son dört yıllık zaman periyodun1 da üretilen aksesu arların çeşit ve miktarları belirlenmiştir. Mobilya ve yapı elemanı aksesuarları üretiminin teknolojik gelişiminin de belirlendiği bu araştırmada, üretimde karşılaşılan sorunlar da saptanarak çözüm önerilerinde bulunulmuştur*
Özet (Çeviri)
-188- SUMMARY The industrial sector of hardware manufacturers for furniture and building elements (door-window) were investigated in Turkey using a questionnaire. Thirty three percent of the companies took part in the study» First the hardwares were classified according to their areas of application, function etc, and the definitions of the concept used by the sector were presented. Also general information was included on the materials used, surface treatments they receive, and the metal plates used to cover them. The companies operating in Turkey were classified according to their structure. The amounts of hardwares, produced within the most recent four years, were indicated. An evaluation was made on the degree of technological development of the sector and the proplems it faces. Suggestions were made for the solutions of these problems.