Sanatsal seramiklerin yapımında kullanılan çamura fiber katkısı sonucu ürün özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the final properties for fiber added artistic wares
- Tez No: 251313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÖZKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Seramik bünyelerde istenmeyen çatlaklar gerek şekillendirme sonrası kuruma sırasında gerekse sinterleme sonrasında oluşabilmekte ve bünye boyutlarının büyümesi bu riski arttırmaktadır. Zaman, malzeme ve enerji kaybının ötesinde bir çok durumda aynı formu yakalamanın bile zor olması seramik sanatçıları ve çömlekçiler açısından ciddi bir emek kaybına neden olmaktadır. Bu nedenler göz önünde bulundurularak seramik çamuruna katılan değişik fiberler yoluyla gerek kuruma sırasında gerekse sinterleme sonrasında pozitif katkı sağlanabileceği laboratuvar ölçekli numuneler üzerinde gösterilmiştir. Başlangıç malzemelerinin seçimi ve karakterizasyonu yapılarak uygun kil ve fiber seçeneği belirlenmiştir.Çalışma süresince, seramik sanatçılarının şekillendirme için kullandığı elle şekillendirme yönetminin yanısıra bu yöntem süresince oluşabilecek hataları en aza ndirebilmek ve fiber katkısının etkisini inceleyebilmek için presleme yöntemi kullanılmıştır. Uygulayıcı parametresinin en aza indirildiği presleme yönetmi için üç ayrı basınç ve üç ayrı sıcaklık ile numuneler hazırlanmıştır. Tüm numunelerin kuruma ve sinterleme sonrası fiziksel, mikroyapısal, mekanik özelliklerinin değişimi incelenerek fiber katkısının bünyeler üzerindeki etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important problems for ceramic artists and potters is the failure of the ceramic body after final form is given. Unwanted cracks usually appear in the ceramic body during the drying process or sintering stage and working with bigger parts increases the risk. Since it is almost impossible to obtain same uniqueness of the part again, any kind of failure after giving the final form is very discouraging for the artist beyond loss of time, material and energy. Because of their fibrous characteristics, addition of waste papers to art wares is a common practice in literature in order to improve the drying characteristics of structure. Due to the facts that fibers were added to ceramic mud in order to improve its mechanical properties both in green and sintered states. Desired clay and fibre were investigated by material selection and characterizations techniques.In this study, both hand shaping routes that is a choice of artists and pressing method were prefered to minimise the defects during hand shaping. The pressed samples were prepared by three different pressures and three different temperatures.The diffrence between nonreinforced and reinforced ceramic bodies were observed. After drying and sintering stages, the fibre reinforcement effects on physical, microstructural and mecanical properties of all sprecimen were investigated.