Fuzzy investment analysis and some applications
Bulanık yatırım analizi ve birkaç uygulama örneği
  1. Tez No: 251319
  2. Yazar: MEHMET EKMEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Economics, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tam ve kesin bir belirlilik ortamı, plan yapma ve karar verme için idealdir. Fakat gerçek hayatta, bu asla böyle olmamaktadır. Belirsizlik, gelecekte oluşacağından veya bilinmeyen bir etkisi olacağından dolayı bilinmeyendir. Belirsizliğin ortaya çıkma sebepleri; bilgi kaynakları arasındaki anlaşmazlıklar, karışıklık, net olmamak, kesin olmamak ya da kısaca bazı bilgilerin kayıp olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple özellikle yatırım harcamaları yapma arifesinde olan yöneticiler, belirsizliğin farkında olmalı ve buna göre hareket etmelidirler.Yatırım harcamaları, firmaların gelecekteki değerlerini önemli ölçüde etkileyecek olan büyük miktardaki nakit çıkışlarına sebep olmaktadırlar. Ayrıca bir yatırım harcaması yapıldığında çoğunlukla yatırımın iptal edilmesi ve paranın geri alınması oldukça zordur. Dolayısıyla yöneticiler yatırımları oldukça iyi analiz etmeli ve değerlendirmelidirler. Yatırımların analizleri ve değerlendirilmeleri için en çok kullanılan yöntem ise sermaye bütçeleme teknikleridir. Fakat bu teknikler belirsizliği dikkate almazlar.Sermaye bütçeleme teknikleri dışında, belirsizlik ortamında adım atmanın sonucu olan riski dikkate alan başka teknikler de mevcuttur. Risk analiz yöntemleri olarak adlandırılan bu yöntemleri kullanmak kolay değildir. Yatırımları olasılıksal teknikleri kullanarak analiz etmek için her verinin olasılık dağılımının tam olarak bilinmesi gerekmektedir. Bu olasılık dağılımlarını belirlemek ise oldukça fazla bilgiye ihtiyaç vardır. Dolayısıyla olasılık dağılımlarını dikkate alarak riski hesaba katan bu yöntemlerin kullanımı da her koşulda uygun olmamaktadır.Günümüzde, belirsizliği hesaba katan, başka bir yaklaşım kullanılmaya başlanmıştır. Bu populer yaklaşım olabilirlik yaklaşımı veya daha genel olarak bulanık mantık olarak adlandırılmaktadır. Bulanık mantık Lotfi Zadeh'in 1965'de gelirştirdiği bulanık küme teorisinin geliştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Bulanık mantık Aristo'nun klasik mantık kuramındaki doğru/yanlış, evet/hayır, haklı/haksız gibi klasik değerlerin arasında tanımlanacak ara değerler yaratılmasına izin vermektedir.Bu çalışmada, belirsizliği hesaba katabilmek adına, bulanıklaştırılmış nakit girişleri, nakit çıkışları ve iskonto oranları kullanılarak tüm sermaye bütçeleme teknikleri bulanıklaştırılmışdır. Daha sonra firmaların yatırımlardan elde ettikleri nakit girişlerini, farklı projelerde sermaye maliyetinden daha yüksek bir yeniden yatırma oranıyla değerlendirdikleri koşulunu kabul ederek, yeni bir bulanık modifiye edilmiş iç verim oranı önerilmiştir. Daha sonra ise, Türkiye'nin farklı iki bölgesinde rüzgar enerjisi santrali yapma projeleri, hem klasik sermaye bütçeleme teknikleri kullanılarak hem de bulanık sermaye bütçeleme teknikleri kullanılarak analiz edilip karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A world of complete and absolute certainty is always ideal for planning and decision making. However in real world, it?s just not so due to uncertainty. Uncertainty can be defined as something that is not known either because it occurs in the future or has an impact that is unknown. It arises because of incomplete information such as disagreement between information sources, ambiguity, imprecision, or simply missing information. So when managers are about to making a capital expenditure, they should be aware of uncertainty and act according to existence of it.Capital expenditures involve large cash outlays with major implications on the future values of the firm. So when a capital expenditure is done, it is usually difficult to back out. Therefore managers should analyze and evaluate the investment alternatives well. Most used techniques for analyzing and evaluating investments is capital budgeting techniques. However these techniques do not consider the uncertainty.There are some other techniques which consider risk, consequences of taking action under uncertainty. However these techniques, named risk analysis methods, are not so easy to use. To analyze the investments according to probabilitstic techniques, probabilities of each data should be known. And determining exact probabilites needs lots of knowledge. So these probabilistic based methods, using probabilities to take risk into account, are not adequate in every situation.Nowadays, to take uncertainty into account, another approach is began to used. This popular approach is named as possibilistic approach, or more generally fuzzy logic. Fuzzy logic, which was emerged as a consequence of the development of the theory of fuzzy sets by Lotfi Zadeh in 1965, extends Aristotle?s classical logic by allowing intermediate values to be defined between conventional evaluations like true/false, yes/no, right/wrong, etc.In this study, in order to take uncertainty into account, all of the capital budgeting techniques are fuzzified with using fuzzy cash inflows, fuzzy cash outflows, fuzzy discount rates and crisp useful lives. Then, assuming that firms reinvest their money into other alternative projects at a reinvestment rate which is higher than cost of capital, a fuzzy modified internal rate of return is proposed. Later, two wind farm projects in two different location in Turkey are analyzed and evaluated according to both crisp and fuzzy capital budgeting techniques.