Lojistik firmalarında performans ölçümü: Tek skorlu dengelenmiş skor kart (balanced score card) ve markov zinciri uygulaması
Performance measurement in logistics firms: Single score balanced score card and markov chain analysis
  1. Tez No: 434353
  2. Yazar: HATİCE HANDAN ÖZTEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM EMRE KARAA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Uluslararası ticaret ve lojistik birbirlerini besleyen ve geliştiren bir doğaya sahiptir. Artan uluslararası ticaret lojistik faaliyetlerin artmasını sağlar. Ulusal sınırları flulaştıran ve gümrük bariyerlerini azaltan küreselleşme uluslararası ticarette dolayısıyla lojistik sektör faaliyetlerinde oldukça büyük bir artışa sebep olmuştur. Lojistik sektöründeki gelişmeler küresel boyutta ilgi görmüş olup, ülkelerin performansı özellikle Dünya Bankası Lojistik performans endeksi ve farklı endeksler ile ölçülmüştür. Ülkelerin performans değerlendirmelerinde performans kriterleri olarak genellikle ülkenin sahip olduğu altyapı kalitesi, gümrükler işlemleri verimliliği, sevkiyatların izlenebilirliği ve planlanan zamanda teslimatı gibi faktörler dikkate alınmaktadır. Daha yakından incelendiğinde lojistik firma performansı konusu ortaya çıkar. Daha iyi lojistik firma performansı, daha iyi lojistik sektör performansı dolayısıyla daha iyi ülke performans endeksleri demektir. Bu çalışmada ilk olarak Dengelenmiş Skor Kart (BSC) bir üçüncü parti lojistik firmasına uygulanmıştır. İkinci olarak firma BSC'nin birden çok ölçüm skoru tek bir skora indirgenmiştir. Bunu yapmak için, sektör uzmanları ve konu olarak lojistik çalışan akademisyenlere bir anket yapılmış ve ölçütlerin ağırlıklarını hesaplamak için Analitik Ağ Süreci (ANP) uygulanmıştır. Bu şekilde iki adet skor (azalan ve artan) elde edilmiştir. Üçüncü olarak beklenen performans hedef skorlarına ulaşabilme olasılığını hesaplamak için Markov zincirleri analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, yüzde 90 ve üstü zamanında teslimat oranları hedefindeki firma beklentisi yüzde 84 olasılıkla ulaşılabilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
International trade and logistics have co-developing nature. Increased the international increases logictics activities. Globalization blurred of national boundaries and lowered barriers in customs which causes excessive increase in international trade and logistics industry activities as a reason. Developments around logistics gained attention globally and the performance of countries are estimated by especially World Bank Logistics Performance Index (LPI) and different indices. The performance drivers are quality of insfrastucture, efficiency of customs, the frequency within scheduled or expected delivery times which performed by the country mostly. The logistics firm performance issue arises if looked more closely. Better the logistics firm performance, better the overall logistics industry and better country performance indices. In this way it was obtanied two scores (decreasing and increasing). In this study, firstly standart Balanced Score Card (BSC) was applied to a third party logistics (3PL) firm. Secondly, many measurement scores of firm's BSC reduced into a single score. To do so, a survey was applied to industry professionals and academicians who study logistics and Analytic Network Process (ANP) is performed to estimate the weight of measurement variables. Thirdly, in order to estimate the probablity of reaching expected performance target score, Markov Chains was performed. As a result of the analysis the firms expectations on the 90% and over timely delivery rate can be obtained with the probablity of 84 %.