Performans yönetim sistemi olarak dengelenmiş hedef kartı modeli ve bir seramik işletmesinde uygulanması
Balanced scorecard model as a performance management system and an application in a ceramic plant
- Tez No: 551001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVUNDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada stratejik performans yönetiminde kullanılan yöntemlerden biri olan Dengelenmiş Hedef Kartı (Balanced Scorecard) modeli incelenmiştir. İşletmenin başarısını tüm yönleri ile değerlendirmeyi amaçlayan performans değerlendirme sistemlerinin finansal boyutun yanı sıra finansal olmayan boyutları da dikkate almaları gerekmektedir. Çok boyutlu performans değerlendirme yöntemlerinden biri olan Dengelenmiş Hedef Kartı modeli; bir işletmenin performansını finansal boyut, müşteri boyutu, iç süreçler boyutu, öğrenme ve gelişme boyutu olmak üzere dört grup gösterge ile ölçüldüğünü ortaya koymaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde performans kavramı, performans yönetimi ve performans ölçme yöntemleri açıklanmıştır. İkinci bölümde Dengelenmiş Hedef Kartı modeli detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Üçüncü bölümünde ise modelin bir seramik işletmesinde nasıl uygulanması gerektiği gösterilmiştir. Seramiksan A.Ş.'ye ait Karo Fabrikasında Dengelenmiş Hedef Kartı modelinin uygulama sonuçlarını incelediğinde; finansal boyutta, müşteri boyutunda ve şirket içi işlemler boyutunda sonuçların başarılı olduğu, öğrenme ve gelişme boyutunda da iyileştirilmesi gereken alanlar ile ilgili çalışmalar yapılarak daha etkin sonuçların alınacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study reviews the Balanced Scorecard model which is a strategic performance management tool. It is necessary that performance evaluation systems aiming to evaluate the success of companies within all respects consider the non-financial dimensions, as well as the financial dimensions too. Balanced Scorecard model which is one of the multi-dimensional performance evaluation methods, shows that a company's performance can be measured with four indicators, namely in the dimensions of finance, dimensions of customer, intra-company dimensions, dimensions of learning and development. In chapter one of this study, the concept of performance, performance management and performance measurement methods were explained. In chapter two, Balanced Scorecard model was described in detail. In chapter three, applicability of Balanced Scorecard model in the ceramic plant was shown. When the results of Balanced Scorecard model application at the Ceramic Tile Factory which is owned by Seramiksan are examine, it is observed that the results are successful is financial, customer and intra-company dimensions. Studies on the areas that need to be improved in learning and development dimension will be carried out and more effective results will be obtained.