Türkiye'de inşaat sektöründe profesyonel proje yönetim standartlarının kullanımı
Implementation of professional project management standards in Turkey construction industry
  1. Tez No: 251338
  2. Yazar: NURİ İLKER ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Projenin hedefine ulaşması için, bilgi, araç, yetenek ve tekniğin bir arada uygulandığı süreçlerin toplamı ?Proje Yönetimi? olarak tanımlanmaktadır. Bu bilgi, araç, yetenek ve teknikler farklı ?Profesyonel proje yönetim kuruluşları tarafından? çeşitli süreçler altında ve bilgi alanlarına bağlı olarak açıklanmaktadır. Bu çalışma kapsamında inşaat projelerini yönetmek için profesyonel proje yönetim kuruluşları tarafından geliştirilen proje yönetimi bilgi alanları ve standartları incelenmiştir. Bu standartlar mal sahiplerinin, yüklenicilerin ve proje yöneticilerinin kullanımına yönelik olarak inşaat projelerinin hedefelerine ulşaması için süreçler, yöntemler, araç ve teknikler içermektedir. Bu araştırma, proje yönetimi ve inşaat projeleri yönetimi için geliştirilmiş olan profesyonel standartlarının Türkiye'de bilinirliklerini, kullanılma oranları araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda bu standartların Türkiye'de inşaat projeleri yönetimi uygulamalarında dil birliği sağlayabileceği, kaliteyi yükseltebileceği ve süre, maliyet, kalite anlamında projelere değer katabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Project management is defined as the application of knowledge, skills, tools, and techniques to project activities to meet the project requirements. These knowledge, skills, tools, and techniques are defined under various process groups related with various bodies of knowledges by different project management organizations. The objective of this study is to search the exisiting project management standards and bodies of knowledge abou construction project management. Furthermore it is aimed to discuss the awareness of these standards, benefits and deficiencies for construction industry in Turkey. Based on the results of this study,it has been observed that project management standards would obtain benefits such as accomplishing a common vocabulary for project management, increaing the project management service quality and add value to projects in the mean of time, costs and the project quality.