Integrated onshore offshore tectonic and morphological analysis of the Zagros simply folded zone, SW Iran
Zagros simply folded belt'in batı kıyı kesiminin sismik yansıma verileri yardımıyla morfotektonik analizi, GB İran
- Tez No: 546074
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ SERDAR AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Zagros kıvrım ve bindirme kuşağının,“Simply Folded Belt”bölümünün batı kıyı kesimi ile Basra körfezinin bir bölümünü içine alan tektonik ve morfolojik araştırmaları içermektedir. Ek olarak, yapılan çalışma ile bölgenin yapısal özelliklerinin, modellemeler vasıtası ile ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Son 20 yıl içindeki teknolojik gelişmeler, 2 boyutlu sismik yansıma çalışmalarından elde edilen verilerin, 3 boyutlu araştırmalarda da kullanımına izin vermiş ve bu teknolojik yenilikler çalışma alanının körfez bölümünde kullanılmıştır. Sismik araştırma gemileri ile elde edilen ham/işlenmemiş sismik data, yaklaşık 2600 km2 lik bir alanı kapsamaktadır. Araştırma hatlarının iç ve çapraz hat uzunlukları takribi 2km*2km'dir. İlgili sismik veri, Kingdom programı vasıtası ile yorumlama çalışmalarında kullanılmıştır. Çalışma alanının Basra Körfezi tarafında yapılan 2 boyutlu ve 3 boyutlu çalışmalar kapsamında, ilk olarak araştırma hatları içersinde yer alan sismik yansıma verileri sırası ile horizon-1, horizon-2, horizon-3, horizon-4, horizon-5, horizon-6 ve horizon-7 olmak üzere zonlara ayrılmıştır. Ek olarak ilgili derinliklerdeki zon haritaları oluşturulmuştur. Daha sonra oluşturulan ilgili zonlardan yararlanılarak, gridler (3 boyutlu tabakalar/yüzeyler) elde edilmiştir. Bu yüzeyler grid-1, grid-2, grid-3, grid-4, grid-5, grid-6 ve grid-7 olarak tanımlanmıştır. Aynı şekilde ilgili zonlardan faydalanılarak, horizonlar arası kalınlık haritaları olusturulmuştur. Bu kalınlık haritaları sırası ile; deniz tabanı/horizon-1, horizon-1/horizon-2, horizon-2/horizon-3, horizon-3/horizon-4, horizon-4/horizon-5, horizon-5/horizon-6 ve horizon-6/horizon-7 olarak isimlendirilmiştir. Çalışma alanının kara bölümümde ise mevcut jeolojik haritalardan yararlanılmış, ilk etapta ilgili haritalar ArcMap programında birleştirilerek 1:600.000 ölçekli jeolojik harita çizilmiştir. Kingdom programındaki sismik yansıma verilerinden elde edilen tüm horizon haritaları, gridler ve kalınlık haritaları ArcMap programına yüklenerek, çalışma alanının Basra Körfezimdeki kapsamı tespit edilmiş ve karada yer alan 1:600.000 ölçekli jeolojik harita ile birlikte düşünülerek, calışma alanının daha büyük ölçekteki ön morfotektonik yorumlama çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra bu jeolojik haritada yer alan antiklinal ve senklinal yapılarının, eksenlerini yaklaşık olarak dik kesen, A-A', B-B', C-C' ve D-D' isimli jeolojik kesitler çizilmiş ve bu profiller önceki çalışmalardan da faydalanılarak yeniden düzenlenmiştir. Tüm çalışma alanını kapsayan sismik yorumlamalar ve jeolojik kesitlerin birer örnekleri ilgili programlardan alınarak Move programında dijitalleştirilmiştir. Basra körfezi tarafından seçilen 2 boyutlu sismik araştırma hattı (Line X), karadaki devamından alınan A-A' jeolojik kesiti ile birleştirilmiş ve bölgedeki tektonizmanın etkisi altında bulunan formasyonlardaki kısalmalar ve kalınlaşmalar 2 boyutta gösterilmiştir.“Basit”ve“Kompleks Yaklaşım”metotları ile bölgedeki bulunan ters fayların ve sağ yönlü doğrultu atımlı fayların, bu kesitlerin kapsamı içerisinde bulunan formasyonlar üzerindeki etkisi, 2 boyutta analiz edilmiştir. Ayrıca, sismik yorumlamalar sonucu elde edilen gridler ve karadan alınan jeolojik kesitlerin tamamından yaralanılarak 3 boyutlu yüzey modellemeleri yapılmıştır. Bu yüzeyler; yüzey-1, yüzey-2, yüzey-3, yüzey-4, yüzey-5, yüzey-6 ve yüzey-7 olarak tanımlanmıştır. Bu yüzeyler bölgede yer alan jeolojik formasyon sınırlarını göstermektedir. Örneklemek gerekirse; yüzey-1: Bakhtyari Formasyonunun tabanı ile Agha Jari Formasyonunun Lahbari üyesinin yüzeyini; yüzey-2: Agha Jari Formasyonunun Lahbari üyesinin tabanı ile Agha Jari Formasyonunu yüzeyini; yüzey-3: Agha Jari Formasyonunun tabanı ile Mishan Formasyonunun yüzeyini; yüzey-4: Mishan Formasyonunun tabanı ile Gachsaran Formasyonunun Guri üyesinin yüzeyini; yüzey-5: Gachsaran Formasyonunun Guri üyesinin tabanı ile Gachsaran Formasyonunun yüzeyini; yüzey-6: Gachsaran Formasyonunun tabanı ile Asmari Jahrum Formasyonunun yüzeyini ve yüzey-7: Asmari Jahrum Formasyonunun tabanı ile Pabdeh Gurpi Formasyonunun yüzeyinin görüntüsüdür. Bölgede yapılan önceki çalışmalar, Arap levhasının Avrasya levhası ile KD yönünde çarpışması sonucu Zagros kuşağının oluştuğunu belirtir. Çalışma alanının Basra Körfezi bölümünde yer alan formasyon kalınlık haritaları, sediman depolanma alanlarının yayılımlarını ve kalınlıklarını göstermektedir. Kalınlık haritaları ile ortaya çıkan 3 farklı yön, zaman içersinde Zagros Foredeep Fayı ile Borazjan Fayının sediman depolanma alanlarının yönlendirilmesinde rol oynayabilecegi sonucunu ortaya çıkarmıstır. Elde edilen yüzey ve kalınlık haritaları ile çalışma alanının kara ve deniz bölümlerinde yer alan formasyonların derinlikleri ve dağılımları, modellemeler kullanılarak ortaya konmuştur. Çalışmada yer alan modellemeler, potansiyel petrol/gaz sahalarının yer belirleme çalışmalarına ışık tutacaktır. Buna ek olarak, tektonizma etkisi altında, bölgede yer alan yapıların oluşumundan günümüze değişimleri, tektonik ve jeomorfolojik çalışmalar açısından yön verici bir bakış açısı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study includes tectonic and morphological studies of the Zagros fold and thrust belt, including the western shore of the Simply Folded Belt section and a part of the Persian Gulf. In addition, it is aimed to reveal the structural features of the region through modeling. The technological developments in the last 20 years have allowed the use of the data obtained from 2D seismic reflection studies in 3D researches and these technological innovations have been used in the bay area of the study area. The raw seismic data acquired by seismic research vessels. Relevant seismic data were interpreted in the Kingdom program. Grids and thickness maps were included in the study. In the onshore part of the study area, the existing geological maps were used, and in the first place, the maps were combined in the ArcGIS program and a 1: 600.000 scale geological map was drawn. Then, four geological sections were drawn from this geological map and these profiles were rearranged by using previous studies. Seismic interpretations and geological sections covering the whole study area were digitized in the Move program and 3D modeling was performed. The 2D seismic research line selected from the Persian Gulf was combined with the A-A' geological cross section taken from its continuation, and the shortening and thickening of the formations under the influence of the tectonism in the region were shown in two-dimensions. The effect of the reverse faults and right-lateral strike-slip faults in the region were analyzed in two-dimensions while using the Simple and Complex Approach methods. Previous studies in the region indicate that the Zagros Fold and Thrust Belt is formed as a result of collision between the Arabian plates in the northeast and Eurasia plates in the southwest. However, the formation thickness maps found within the study area showed the extension and thickness of depocenters. The depocenters have not developed in the same direction and showed variations over time in the Persian Gulf. With the obtained surface and thickness maps, the depths and distributions of the formations in the onshore and offshore parts of the study area were determined by using the models. Modeling in the study will also shed light on the location of future potential oil / gas fields. In addition, under the influence of tectonism, the formation of the structures in the region to the present day, forward tectonic and geomorphological work in terms of perspective will provide a direction.