Farklı yemlerle beslenen Kerevit (Astacus leptodactylus Esch. 1823) yavrularının büyüme oranlarının karşılaştırılması
- Tez No: 25135
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Çalışma, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Yüksek Okulu Sapanca İçsu Ürünleri Üretimi Araştırma ve Uygulama Biriminde gerçekleştirildi. Araştırmada, kerevit (Astacus leptodactylus lepto dactylus Eschscholtz, 1823) yavruları kapalı ortamda cam akvaryumlar, ve plastik küvetler içinde dört farklı diyetle (kerevit yemi, alabalık yemi, haşlanmış patates, canlı yem) iki ay beslenerek büyüme ve yaşama oranları incelenmiştir. İlk periyottan sonra dışarıda bulunan 1500 l'lik (265 x 140 x 70 cm) iki beton havuzda en iyi sonuç alınan kerevit yemi ve alabalık yemi kullanılarak araştırma iki ay daha sürdürülmüştür. Deneyin yürütüldüğü 8 cam akvaryumdan her birine 100 adet, 16 plastik küvetten her biri ne 15 adet olmak üzere toplam 1040 kerevit yavrusu ile çalışılmıştır. Her ortamda en iyi gelişme ve yaşama oranı, kerevit yemiyle beslenen gruplarda sağlanmıştır. Alabalık yemi ve canlı yemle orta derecede bir büyüme görülürken, haşlanmış patates ve ezilmiş alabalık eti ile en düşük gelişme tespit edilmiştir. Ayrıca akvaryumlarda beslenen kerevit yavruları- 2 nın yaşama oranı (60 cm /3 birey) ortalama % 29; küvetlerde o beslenen grupların yaşama oranı (60 cm /l birey) ise ortalama % 57 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out at The School of Aquatic Products, Sapanca Freshwaters Production Research and Experiment Institute of Istanbul University. In this research, crayfish (Astacus leptodactylus leptodactylus Eschscholtz, 1823) juveniles held in aquari ums and plastic trays in culture rooms for fed on four dif ferent diets (crayfish diet, rainbow trout pellet, cooked potetoes, live food) during the two months period. Then growth and survival rates was investigated. After first period, investigation was continued two months more in two outdoor concrete ponds (1500 1.;. 265x140 x 70 cm.). In the second period, crayfish diet and rainbow trout pellet was used beciause of the best re sults. Each of 8 aquariums was stocked. 100 crayfish juveniles, each of 16 plastic trays was stocked 15 crayfish juveniles and each of 2 concrete ponds was stocked 120 crayfish juvenils. Crayfish diet the best growth and survival rates than others in outdoor and indoor units. Optimal growth was obtained feeding with rainbow trout pelet and live food, on the other hand the poorest growth was obtained feeding with cooked potatoes and minced fish meat» In addition, survival rates of juveniles in aquariums o (60 cm / 3 juveniles) were poorer than in plastic trays 2 (60 cm / 1 juveniles).