Turboşarjlı dıesel motor hava akış sisteminin ortalama değer yöntemi temel alınarak model tabanlı öngörülü kontrolü
Mean value modelling and model based predictive control of the airpath of a turbocharged diesel engine
- Tez No: 251363
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZSOY, PROF. DR. OĞUZ SALİM SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada ortalama değer yöntemi kullanılarak turboşarjlı Diesel motor hava akış sisteminin matematik modeli oluşturulmuş ve bu model temel alınarak, kısıtlamalı model tabanlı öngörülü kontrol yaklaşımı ile bir kontrolör dizayn edilmiştir. Turboşarjlı Diesel motor hava akış sisteminde kontrol edilen değişkenler kompresörden giriş manifolduna giden havanın debisi ve giriş manifoldundaki basınç, kontrol eden değişkenler ise egzost gazı devridaim valfinin ve değişken geometrili türbin valfinin açıklık oranlarıdır. Kısıtlama olarak valflerin tam kapalı ve tam açık olma durumları kullanılmıştır. Sistemin belirli bir çalışma bölgesi için dizayn edilen kontrolör, kompresörden giriş manifolduna giden havanın debisi ve giriş manifoldundaki gaz basıncı değerlerinin nominal çalışma noktasından farklı bir referans noktasında çalışmasını sağlamayı amaçlayan sapma modelini kontrol etmektedir. Aynı kontrolör sistem giriş ve çıkışlarını etkileyen bozucuların sistemi çalışma noktasından uzaklaştırmasını engellemiş, ayrıca hatalı bir modelleme yapılması durumunda sistemi yine kontrol etmiştir. Sonuçlar literatürdeki çalışmalarla karşılaştırıldığında model tabanlı öngörülü kontrol yaklaşımının turboşarjlı Diesel motor hava akış sistemini kontrol etmede başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the mathematical model of the turbocharged Diesel engine air path is created by using the method ?mean value modelling? and the system is controlled by using a constrained model predictive controller. The controlled variables are the mass air flow through the compressor and absolute pressure of the intake manifold and the input variables are the exhaust gas recirculation valve and the variable geometry turbine valve positions. The constraints are the valves` positions of being open or closed. The mass air flow through the compressor and absolute pressure of the intake manifold are deviated from the nominal condition and the model predictive controller guides the exhaust gas recirculation and the variable geometry turbine valves to put the system into the desired condition. Additionally, simulations including the effects of measured disturbances, unmeasured disturbances, measurement noises and the wrong model order are included in the thesis. In conclusion, being compared with the examples given in the literature, the model predictive control strategy seems to be a good approach for the turbocharged Diesel engine systems.