Tortum (Erzurum)'da yetiştirilen Golden delicious ve Starking delicious elma çeşitlerinde farklı seyreltme uygulamalarının meyve özelliklerine etkilerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 58532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Meyvecilikte seyreltme, meyve kalitesini artırmak amacıyla tatbik edilen kültürel işlemlerden birisidir. Golden ve Starking Delicious elma çeşitlerinde 1995-96 yıllarında, Tortum (Erzurum)'da yürütülen bu çalışmada, bazı seyreltme uygulamalarının meyve seyrelme oranı, meyvenin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Her iki yılda da bütün uygulamalar kontrole göre meyve seyrelme oranını artırmıştır. Hem Golden, hem de Starking Delicious elma çeşitlerinde elle seyreltme uygulamalarının % 90'lık dozu en yüksek seyrelmeyi sağlamıştır. Kimyasal uygulamalarda ise Golden Delicious'ta 10 ppm NAA (1. yıl % 89.03, 2. yıl % 88.17), 40 ppm NAAm (1. yıl % 87.60, 2. yıl % 88.12), Starking Delicious'ta ise 40 ppm NAA (1. yıl % 86.84, 2. yıl % 88.86) ve 20 ppm NAAm (ilk yıl % 89.77, ertesi yıl % 80.74)'in nispeten yüksek düzeyde seyreltici etki yaptıkları tespit edilmiştir. Seyreltme uygulamaları kontrole göre meyve ağırlığı, meyve hacmi, meyve boyu ve meyve çapında artış meydana getirmiştir. Golden Delicious'ta 1995-1996 yıllarında doza göre değişmekle birlikte meyve ağırlığında % 56 - 78, meyve hacminde % 49 - 61, meyve boyunda % 13 - 30, meyve çapında % 26 - 26 arasında; Starking Delicious'ta ise meyve ağırlığında % 57 - 80, meyve hacminde % 96 - 64, meyve boyunda % 14 - 28, meyve çapında da % 8 - 18 düzeylerinde bir artışın meydana geldiği saptanmıştır. Her iki çeşitte de, seyreltme uygulamaları sonucunda, meyvenin bazı kimyasal özellikleri (SÇKM, pH, titre edilebilir asit, toplam şeker, indirgen şeker) kontrolden istatistiki olarak farklı bulunmuştur. Golden Delicious çeşidinde 1995 ve 1996 yıllarında sırasıyla SÇKM'nin % 12.43 - 14.91 ve % 12.25 - 14.34; pH'nın 2.97 - 3.34 ve 3.00 - 3.41; titre edilebilir asit içeriğinin % 0.19 - 1.05 ve % 0.32 - 0.79; toplam şeker % 8.72 - 12.09 ve % 10.39 - 11.95; indirgen şekerin de % 7.17 - 8.00 ve % 8.31 -10.03 arasında değiştiği belirlenmiştir. Starking Delicious'ta ise SÇKM'de % 50'lik elle seyreltme (% 15.10 ve % 13.85); pH'da 40 ppm'lik NAAm (3.37 ve 3.87); titre edilebilir asitte 10 ppm'lik NAA (% 0.64 ve % 0.52); toplam şekerde 10 ppm'lik NAAm (% 11.47 ve % 11.24); indirgen şekerde ise 10 ppm'lik NAAm (% 8.39 ve % 8. 14) 'in her iki yılda da kontrole göre daha iyi sonuçlar verdiği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca seyreltme uygulamalarında, meyve büyüme hızının kontrolden daha iyi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thining of fruit is one of the important cultural method to increase quality of fruit in fruit culture. This study was undertaken to determine the effects of some thining methods on ratio of fruit thining, physical and chemical characteristics of fruit of Golden and Starking apple varieties in 1995 and 1996. Ratio of thining increased with all thining application when compare to control in both of the years. The highest thining levels were obtained with 90 % of hand thining application in Golden and Starking Delicious varieties in two years. Application of 10 ppm and 40 ppm of NAA on Golden Delicious increased thining ratio as 89.03 % and 87.60 % in the first year and 88.17 % and 88. 12 % in the second year, respectively. Also, application of 40 ppm and 20 ppm of NAA on Starking Delicious increased levels thining as 86.84 % and 89.77 % in the first year and 88.86 % and 84.74 % in the second year, respectively. Fruit weight, fruit volume, fruit lenght and fruit size increased with thining application compared to control. Their values were as fallows; 56-78 % fruit weight, 49-61 % fruit volume, 13-30 % fruit lenght and 26-26 % fruit size in Golden Delicious and 57-80 % fruit weight, 96-64 % fruit volume, 14-28 fruit lenght and 8-18 % fruit size in Starking Delicious based on applying of different doses in 1995 and 1996 there were statistically difference about some chemical characteristics of fruit such as TSS, pH, titrable acidy, total sugar and induced sugar when compare to control depend on thining applications both of the cultivars. TSS, pH, titrable acidity, total sugar and induced sugar ranged 12.43- 14.91 % and 12.25-14.34 %, 2.97-3.34 and 3.00-3.41; 6.19-1.05 % and 0.32-0.79 %, 8.72-12.09 % and 39. 11-1 1.95 %; 7.17-8.00 % and 8.31-10.03 % in Golden Delicious in 1995 and 1996, respectively. In Starking Delicious, chemical characteristics values were higher than control in both of the years. The characteristics were as fallows; 18. 10-13.85 TSS at 50 % of hand thining, 3.37-3.87 pH at 40 ppm of NAA, 0.64-0.52 % titrable acidity at 10 ppm at NAA, 11.47 -1 1.24 % total sugar at 10 ppm of NAA, 839-8.14 % in duced sugar at 10 ppm of NAA applications. In addition, fruit applied thining developed well when compared to control.