Kestel Dağı (Burdur) batısının karst jeomorfolojisi
Karst geomorphology of the west of Kestel Mountain (Burdur)
  1. Tez No: 794179
  2. Yazar: ABDULBAKİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kestel Dağı batısında kalan araştırma alanı yaklaşık 176 km² alana sahiptir ve %64'ü karstlaşmaya uygun kayaçlardan müteşekkildir. Sahanın karst jeomorfolojisini belirlemek amacıyla öncelikle 1/100.000 ölçekli M24 ve N24 jeoloji paftalarından jeoloji haritaları ve kesitlerin yanı sıra karst sınıflaması haritaları çıkarılmış ve sahaya ait kayaç analizi yapılmıştır. 1/25.000 ölçekli 4 adet topoğrafya haritası (M24-d3, M24-c4 ve N24-a2, N24-b1) ise eğim, bakı, yükselti ve diğer analizlerin yapılması amacıyla kullanılmıştır. CBS programları ve yanı sıra benzer programlardan yararlanılarak hazırlanan haritalar üzerinden sahanın karstlaşması üzerinde etkili olan faktörlerin değerlendirmesi yapılmış ve yine bu programlar aracılığıyla sahaya ait jeomorfoloji haritası üretilmiştir. Araştırmada yarı karstik özellikte Eosen-Alt Miyosen (Elmalı foramsyonu) ve Kuvaterner (Eski akarsu oluşukları, Konglomeralar) yaşlı birimler içerisinde gelişmiş karakteristik dolin, polye ve flüvyo-karstik yapılar ile Triyas yaşlı tam karstik birimler (Dutdere kireçtaşları) üzerinde gelişen karstik yapılar ortaya konmuş, sahanın jeomorfolojik evrimine dair analizler açıklanmıştır. Batı ve güneybatı alanları Pliyosen (DIII) yüzeylerle karakteristik olan araştırma alanında geniş alan kaplayan polyeler ( Bereket, Aksu, Sinop, Kurucaova, Aziziye ve Bozlar), bu düzeylerle Kestel Dağı arasında kalan kuşakta gelişim göstermiştir. Sahada Aziziye ve Bozlar polyeleri tamamen Elmalı formasyonu içerisinde, Kurucaova Polyesi Elmalı formasyonu ile Dutdere kireçtaşlarının kontak zonunda, Sinop Polyesi tamamen Dutdere kireçtaşları üzerinde, Aksu ve Bereket polyeleri ise Dutdere kireçtaşları ile Kızılcadağ melanj ve olistostromlarının dokanak zonunda (kenar polye) gelişim göstermiştir. Yine Bozlar Polyesi güneydoğusunda içerisinde yıl boyu su bulunduran dolin ve örtü altı karstlaşmasının karakteristiği dolinler gelişmiştir. Sahanın kuzeyinde geniş bir alanda yüzeylenme veren Dutdere kireçtaşları üzerinde ise ekshüme yüzey konumundaki Çal Tepesi (1657 m) üzerinde uzamış (açılmış) dolin topoğrafyası karakteristiktir. Flüvyokarstik depresyonlar sahada yaygın bir biçimde görülmekte ve farklı konumsal özellikler ihtiva etmektedir. Bu yapılar çalışma içerisinde dört başlık altında (a- Polyeleri Drene Eden Flüvyo-karstik Depresyonlar b- Erikli Köyü Çevresinde Flüvyo-karstik Depresyonlar c- Yaşçalı Tepe ve Çevresinde Flüvyo-karstik Depresyonlar d- Yeşildağ Flüvyo-karstik Depresyonu) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research area to the west of Kestel Mountain has an area of approximately 176 km² and 64% consists of rocks suitable for karstification. In order to determine the karst geomorphology of the area, first of all, geological maps and sections from 1/100.000 scaled M24 and N24 geology sheets, as well as karst classification maps and rock analysis of the site were made. 4 topography maps (M24-d3, M24-c4 and N24-a2, N24-b1) with a scale of 1/25.000 were used for slope, aspect, elevation and other analyses. The evaluation of the factors affecting the karstification of the field was made through the maps prepared by utilizing GIS programs as well as similar programs, and the geomorphology map of the area was produced through these programs. In the study, characteristic doline, polje and fluvio-karstic structures developed in semi-karstic Eocene-Lower Miocene (Elmalı Formation) and Quaternary (Old fluvial formations, Conglomerates) aged units and karstic structures developed on Triassic full karstic units (Dutdere limestones) were revealed. , analyzes of the geomorphological evolution of the field are explained. The poljes (Bereket, Aksu, Sinop, Kurucaova, Aziziye and Bozlar) covering a large area in the research area, whose western and southwestern areas are characteristic with Pliocene (DIII) surfaces, developed in the belt between these levels and Kestel Mountain. Aziziye and Bozlar poljes in the field developed entirely within Elmalı formation, Kurucaova Polje was developed in the contact zone of Elmalı formation and Dutdere limestones, Sinop Polje was completely over Dutdere limestones, Aksu and Bereket poljes developed in the contact zone of Dutdere limestones and Kızılcadağ melange and olistostromes (side polje).Again, in the southeast of Bozlar Polje, dolines that contain water throughout the year and dolines that are characteristic of greenhouse karstification have developed. On the Dutdere limestones, which outcrop in a wide area in the north of the site, the elongated (expanded) doline topography is characteristic on Çal Hill (1657 m), which is an exhumed surface. Fluviokarstic depressions are common in the field and contain different spatial features. These structures were evaluated under four headings in the study (a- Fluvio-karstic Depressions Draining Poles b- Fluvio-karstic Depressions Around Erikli Village c- Fluvio-karstic Depressions in and Around Yascali Hill d- Yesildag Fluvio-karstic Depression).