19.yy. geleneksel Konya konutlarında işlev dönüşümü ve etkileri
The functional revolution and its effects of 19th century terditional Konya houses
  1. Tez No: 251399
  2. Yazar: BEYZA YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Tarihsel ve kültürel varlıklarımızın korunması ve çağdaş kullanım amacı ile değerlendirilmeleri sosyal, kültürel ve ekonomik boyutlarda çok büyük öneme sahiptir.Bu doğrultuda `'19.Y.Y. GELENEKSEL KONYA KONUTLARINDA İŞLEV DÖNÜŞÜMÜ VE ETKİLERİ'' konulu tezin, birinci bölümünde konu ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde; koruma kavramı ve yeniden kullanım kavramları üzerinde durulmuş ve tanımlanmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde; geleneksel Konya evleri hakkında bilgi verilmiş, teze konu olan Akçakonak, Kültür Evi, Koruma Kurulu ve Mimarlar Odası örneklerinin rölöve ve restorasyon çalışmaları incelenmiş, yapıların plan şeması, yapım tekniği ve yapı malzemeleri hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde hem sürekli kullanıcılara hem de değişken kullanıcılara uygulanan, yeniden kullanım hakkında görüşlerinin ve memnuniyetlerinin tespit edilmesini amaçlayan anketler ve tez değerlendirilmiştir.Beşinci bölümde ise; bütün yapılan çalışmalar ve değerlendirmelerin sonucu olarak tespit edilen durumlara karşı öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The assessment of preserving historical and cultural assets with the aim of contemporary usage is socially, culturally and economically highly important.In this context, general information about the thesis which's topic is ?THE FUNCTIONAL REVOLUTION AND ITS EFFECTS OF 19th CENTURY TERDITIONAL KONYA HOUSES? is given.In the second chapter, protection notion and reuse notions are evaluated and studied to be defined.In the third chapter, informations about traditional Konya houses are given, as a fresh topic the plan drawings and restoration works of exemplifications of The Akçakonak, Culture House, Preservation Committee and Chamber of Architects are analysed. Informations are given about the plan shemas of constructions, construction techniques and materials of constructions.In the forth chapter, thesis is evaluated with surveys which aims to determine the aspects and contentments about reuse topic. Surveys applied to both continous users and changeble users.In the fifth chapter, proposals tried to be made against the cases detected as a result of whole study.