Radyo frekans kimlik tanımı
Radio frequency identification
  1. Tez No: 251403
  2. Yazar: MOHAMMED N. İSMAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT KAHRAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
RFID radyo frekans kullanarak nesnelerin kimlik bilgilerini okunmasını sağlayan teknolojidir. Temel olarak bu teknoloji elektronik etiket ve bir okuyucudan meydana gelmektedir.RFID teknoloji her geçen gün maliyetinin düşmesi ile birlikte hemen her sektörde farklı uygulama alanlarıyla birçok avantaj sağlamaktadır, otomatik köprü geçişlerinde, nesne veya hayvan takibinde, geçiş kontrol sistemlerinde, RFID yaygın olarak kullanılan bir teknoloji haline geldi.Bu çalışmada ortaya koyulan Uygulama basit anlamda RF okuyucudan gelen kart bilgisi okunur ve ekranda gösterilir. Kart yazma işlemi için ekrana yazılan 32 bitlik hex code RF okuyucuya yazma emri ile gönderilerek karta yazma işlemi gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
RFID is the technology of transferring ID information of individuals and objects by means of radio waves. In essence, this device consists of an electronic tag and a reader.RFID device gives so many advantages in almost all sectors with its different applications areas as its cost is decreasing day by day. It has become a common device used in automatic bridge crossings, chasing object or animal, crossing control systems .In the conducted application in this search, RF reads the card information taken from reader and is shown on the screen. 32 Bit hex kod RF, which is written for card writting process on the screen, is sent to reader with an order of writing. So, the process of writing on card is performed.