Beyşehir Gölü çevresindeki doğal radyasyon doz düzeylerinin araştırılması
Researching of natural radiation dose level in Beyşehir lake and around it?s environment
  1. Tez No: 251404
  2. Yazar: ENGİN ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETDİN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yaşanılan bir bölgede mevcut olan doğal radyasyon dozunu, radyasyon sayacı ile ölçebiliriz. İnsanların yaşadıkları çevrede maruz kaldıkları radyasyon kaynakları, genellikle kozmik ve karasal radyasyondan meydana gelen doğal radyasyon kaynaklarıdır. Doğal radyasyon yaşadığımız sürece korunamadığımız radyasyondur. Yaşanılan bölgede var olan doğal radyasyon miktarındaki değişimlerin tespit edilebilmesi için mevcut dozun bilinmesi gerekir. Belirlenen bölgede farklı noktalarda periyodik aralıklarla alınan ölçümler sonucunda bölgenin doğal radyasyon miktarını tespit edebiliriz. Teknolojinin getirisiyle ve farklı olumsuz koşullarla bölgede artan radyasyonu, ilk değerlerini bilerek fark edebiliriz.Bu çalışmada, Konya ili sınırları içerisinde yer alan Beyşehir Gölü kenarında, Isparta ili Yenişarbademli ilçesinde, kapalı ve açık mekanda, Pınargözü Mağarasında. Pınargözü mağarası Yenişarbademli ilçesine 10 km uzaklıktadır. Doğal radyasyon dozu Geiger-Mueller LND712 dedektörü ile yerden belli bir yükseklikten, yıl boyunca ayda bir gün olmak üzere ölçülmüştür. Ayrıca bu bölgeler farklı rakımlara sahiptir. Yükselti farkından dolayı oluşan doğal radyasyon değişimleri de belirlenmiştir. Bunun yanı sıra mevsimsel değişim ve günün farklı saatlerinde doğal radyasyon miktarındaki değişim gözlenmiştir. Ölçümler beşer dakikalık sürelerle üç kez alınmış ve ortalama değeri cpm (cound per minute) cinsinden belirlenmiştir.Ölçüm yapılan yerlerde maruz kalınan doğal radyasyon miktarının uygun aralıklarda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We can measure natural radiation level with a radiation meter in a region that is experienced. The radiation sources that people exposure in their environment are generally occure from cosmic and terrestial radiation. Natural radiation is a radiation which we cannot protect ourselves as long as we live. It is necessary to know the current dose in order to detect the quantity of natural radiation in an experienced region. We can determine the amount of natural radiation as a result of measurements taken at periodic intervals in different points of determined region. We determine the radiation in this manner which is increasing in a different and adverse conditions with the income of technology.In this work, a natural radiation level located around Beyşehir Lake within the borders of Konya, in Yenişarbademli located in Isparta, indoors and outdoors venues, in Pınargözü cave. Pınargözü cave is 10km away from Yenişarbademli, is measured from certain height with a Geiger-Mueller LND712. Also, this region has different altitudes. At the same time the natural radiation changes due to elevation difference has been identified. Besides the seasonal variation, amount of natural radiation changes at different times of day were observed. Measurements are taken three times in five minutes and its average value was determined in terms of cpm (cound per minute).The amount of natural radiation exposured in the measurement areas was identified in the appropriate range.