Su çerçeve direktifi ve büyük menderes nehir havzasi yönetim plani örneğinde AB ve Türkiye yaklaşımı
EU and Turkey approaches within the scope of the water framework directive and büyük menderes river basin management plan
- Tez No: 251420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmada, AB adaylık yolunda emin adımlarla ilerlemeye çalışan Türkiye'nin çevre sektörü içerisinde yer alan su kalitesi sektörünün tüm detayları yasal ve kurumsal açıdan AB ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş olup öneriler getirilmiştir. Türkiye'de bu konuda çok farklı çalışmalar yapılmıştır. Ancak, bu çalışma su kalitesi direktiflerini bir arada ele almakta ve örneklerle açıklık getirmektedir. Bir anlamda Türkiye için yapılanlar ve yapılacaklar yönünden bir rehber doküman niteliği taşımaktadır.Çalışmanın ilk adımında AB'nin yasal ve kurumsal yapısı Su Çerçeve Direktifi başta olmak üzere direktifler kapsamında incelenmiş ve su kalitesinin korunmasına ilişkin gelişim evreleri anlatılmıştır. Ayrıca her bir su kalitesi direktifi adım adım işlenerek birbirleri ile bağlantıları belirtilmiştir. Daha sonra Türkiye'deki yasal ve kurumsal mevcut durum incelenerek AB üyelik sürecindeki gelişmelerden bahsedilmiştir.Bir sonraki aşamada özellikle çerçeve direktif olan su çerçeve direktifinin esas aldığı ?Nehir Havzası Yönetim Planları?nın nasıl hazırlanması gerektiği ve diğer direktiflerle ne şekilde entegrasyonun sağlanması gerektiği vurgulanmaya çalışılarak ?Büyük Menderes Nehir Havzası Yönetim Planı? irdelenmiştir.Bu planla havzanın genel karakterizasyonu yapılarak, söz konusu havzada mevcut durum üzerindeki önemli su yönetimi konuları belirlenmiş ve önlemler programı tanımlanmıştır. Önlemlerin maliyet etkin değerlendirilmesi yapılması gerekliliği vurgulanmış olup, yönetim planına dâhil edilmiştir. Ayrıca söz konusu çalışmada, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve AB uzmanlarınca bu planlarla benzerlik gösterdiği belirtilen ?Havza Koruma Eylem Planları? ile karşılaştırma yapılmış olup, tüm bu gelişmelerle ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, all the details of the water quality issues within the environment sector in Turkey has been scrutinized in comparison with that of the European Union in terms of legal and institutional aspects, and recommendations have been set forth. Turkey has strived various efforts in this issue. This study deals with the water quality directives of the European Union as a whole, and sheds light on specific issues through examples. Therefore, in a sense, this document serves as a guidance for what has been done so far in Turkey and what is still to be done.In the first step of the study, the legal and institutional structure of the European Union has been investigated within the scope of the directives, mainly the Water Framework Directive, and the stages of development regarding the protection of water quality have been explained. In addition, each and every water quality directive has been investigated in a step-wise approach and the connections among directives have been defined. Then the existing legal and institutional situation in Turkey has been examined and the developments in the EU Accession Process have been mentioned.In a further stage, how ?River Basin Management Plans? are to be prepared, setting as a basis for the Water Framework Directive, and how they are to be integrated with other directives have been stressed and the example of ?Büyük Menderes River Basin Management Plan? has been examined.Though the aforementioned plan, the general characterisation of the basin has been done, significant water management issues on the existing situation have been defined and the programme of measures has been set forth. How the cost effectiveness analyses are to be carried out for the selection of the measures has been dealt with, and the selected measures have been included in the management plan. Furthermore, in this study, River Basin Management Plans have been compared with River Basin Protection Action Plans prepared by the Directorate General for Environmental Management and which have been stated to have similarities to the River Basin Management Plans by the European Union experts; recommendations have been given for these developments as well.