Diskli silaj makinasında bazı işletme parametrelerinin iş kalitesine etkisi
Working quality effect of some running parameters in silage machine with disc
  1. Tez No: 251428
  2. Yazar: MURAT HARMANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada tek sıralı diskli silaj makinesinin üç farklı bıçak çevre hızı (47.91 m/s, 53.22 m/s, 58.54 m/s) ile iki farklı çalışma hızında (2.46 km/h, 3.05 km/h) denenerek, makinenin yakıt tüketimi ve parçalanmış materyalin boyut dağılımı özellikleri belirlenmiştir.Sonuç olarak bıçak çevre hızının ve çalışma hızının artmasıyla yakıt tüketimi artmıştır. Parçalanmış materyalin boyutu ise bıçak çevre hızının artmasıyla azalmış, çalışma hızı önemsiz bulunmuştur. Hayvan besleme ve silolama açısından değerlendirildiğinde parçalanmış silaj materyali ortalama uzunlukları bıçak çevre hızına bağlı olarak artış göstermiş bu artış makinenin parçalama etkinliğinin bir göstergesi sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, silage machine with single line disc was tested in three different periferal velocity of blade (47.91m/s, 53,22 m/s, 58,54 m/s) and two different working speed (2.46 km/h, 3.05km/h). fuel consumption of machine and dimension distribution features of broken material were defined.Consequently, fuel consumption increased as increasing blade periferal velocity and working speed. Dimension of broken material decreased as increasing blade periferal velocity, working speed was found unimportant. When being evaluated in terms of animal feeding and silage average leght of broken silage material increased as a depending on blade periferal velocity. This increasing was presumed of indicative machine chopping effectiveness.