Konsol dayanma duvarlarının tasarımını etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting design of cantilever retaining walls
- Tez No: 251430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, Geoteknik mühendisliğinde önemli bir yere sahip olan konsol dayanma duvarlarının tasarımını etkileyen faktörler araştırılmıştır. Betonarme konsol dayanma duvarlarının tasarımını etkileyen çok sayıda parametre olup başlıcaları; temel derinliği, duvar yüksekliği, temel genişliği, içsel sürtünme açısı, doğal birim hacim ağırlık ve duvar üst genişliğidir.Çalışmada kayma ve devrilme güvenliğini etkileyen faktörleri araştırmak için Taguchi Yöntemine göre 8 farklı tasarım tablosu seçilmiştir. Her tasarım için yapılan S/N ve varyans analizleri sonucunda parametrelerin etki grafikleri çizilerek etki yüzdeleri belirlenmiştir. Güvenlik sayısı üzerindeki en etkili parametrelerim içsel sürtünme açısı ve temel genişliği olduğu belirlenmiştir. Kayma ve devrilme güvenliği için geliştirilen modellerin ön boyutlandırmada kullanılabileceği görülmüştür. Kayma ve devrilme güvenliği için matematik modellerle belirlenen güvenlik sayılarının klasik yöntemle belirlenen değerlerle uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Investigation of factors affecting design of cantilever retaining walls, which are very important in Geotechnical Engineering, have been investigated. There are lots of parameters affecting design of reinforced concrete cantilever retaining walls. Primary factors are foundation depth, height of wall, footing width, angel of internal friction, unit weight of soil and upper wall stem.In this study, In order to investigate affecting factors to shear and overturning safety of cantilever retaining walls, 8 different orthogonal array tables are chosen according to Taguchi Method. Evaluation for each design S/N and variance analyses, the effect diagrams and ratio of affects were determined. The most efficient parameters on factor of safety were angle of internal friction and footing width. It is understood that the developed models for shear and overturning safety can be used on the tentative design dimensions of cantilever retaining wall. The safety factors obtained by the mathematical models for shear and overturning are found to be in good agreement with those determined by the classical methods.