Açık saha maden işletmelerinin ormanlar üzerindeki zararlarının hesaplanması
- Tez No: 25145
 - Danışmanlar: PROF. DR. A. UÇKUN GERAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
8. ÖZET Orman içindeki açık maden işletmelerinin çalışmaları sonucu doğan sararın bedelinin hesabı zarar-ziyan konuları içinde özel bir yer alır. Bu zararların hesabı kısmen gerekli tesbitlerin sağlıklı yapılmayışı kısmen de hesap yöntemi darboğazları nedeniyle çok güçtür.Bu nedenle bir kısım zarar bedellerini bazı varsayımlara dayanarak hesaplama zorunluluğu vardır. Bu araştırma 2 bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde açık maden işlet melerinde tazminata konu olabilecek zararların neler olduğunu, anlatılmışdır.l. bölümün sonunda konuya ilişkin bir örnek verilmiştir. Madencilik çalışmalarından sonra tazminata konu olabilecek zararlar şunlardır. 1-Tahsis süresi boyunca yoksun kalınan arazi geliri 2-Arazi üzerindeki ağaç servetinin erken kesilmesinden doğan kayıp 3~0rmandaki yolların menden işletmesi tarafından kullanılması halinde tazminatının hesabı 4-Ağaçlandırma bedeli 5-Yetişecek meşcerede hasılat düşüklüğü bedeli 6-Maden işletmesi yüzünden ortaya çıkan özel orman koruma tedbir lerinsin gerektirdiği bedeller 7-Maden işletmesinin civar ormana yaptığı zararın hesabi 8-Amena.jman planının değiştirilmesi gerektiğinde tazminatının hesabı f 9-Arazinin jemorfolojik yapısının tahrip edilmesi ile doğan zararın bedelinin hesabı 10-Av hayvanlarını tedirgin edilmesi halinde tazminatın hesabı 11 -Ormanın sosyakültürel hizmetlerindeki azalma karşılığı tazminatın hesabı 2. bölümde O.G.M.'nin yaptığı tazminat hesapları incelenmiştir. Bunlar; 1-Maden işletmesi süresince arazi iradından yoksun kalma zararı 2- Orman arazisinin tahrip edilmesinden doğan zarar 3-Erken kesim zararı 4-Maden işletmesi bitiminden sonra yetiştirelecek meşcerenin hasılat düşüklüğünden doğan zarar 5-Ağaçlandırma bedeli Daha sonra O.G.M.'nin halen kullandığı metodun eleştirisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The calculation of the damage resulted from the operations of open-mine managaments in forests takes a special place in damage- loss sub.jects.The calculation of this damage is very diffucult" since partlynot healthily making necessary determinations, a 1 so partly t he- bottlenecks of the calculation method. For this reason, some part of the damage costs has to be hardly calculated depending on some hypotheses. This research consists of two parts. In part î,it has been told what the damages are,whic are able to be subject to compensation in open mine managements, and how- they occun at the end of part 1, an example relevant to the subject has been given.. Here are the damages to be able to be subject to compensation af- t e r m i n i n g w o r k s. 1. Land income? lost through the allocation period. 2. The loss resulted from the. early cuts of tree assets on land. 3. The share joining to autlay, in the case that the roads in fo rest are used by mine managements. 4. Afforestation cost. 5. Yield loss cost in stand to grow. 6. Cost necessary for the protection precautions or private forest, occured because of mine mane.gament » 7. The cost of damage made by mine management in the neighboring forests. S. The compensation calculation when management plan should be changed. 9. The calculation of the cost of the damage resulted from the destruction of land morphological structure. 10. The compensation calculation in the case of disturbing the hunting animals. 11. The calculation of compensation being equivalent to the decra- se in the social-cultural services of forest. In part 2, the compensation calculations have been investiga ted, whic General Forestry Service made. This are given below; 1. Land income lost through the allocation period» 2. The calculation of the cost of the damage resulted from the destruction of land. 3. The loss resulted from the early cuts of tree assets on land. 4. Yield loss cost in stand to grow. 5. Afforestation cost. Later, this method has been critisized that General Forestry Ser vice has s t i 1 1 used.