Ab initio investigations on electronic and lattice dynamical properties of intercalation of metals into hexagonal boron nitride
Hekzagonal bor nitrürün metal interkalasyon bileşiklerinin elektronik ve örgü dinamik özelliklerinin ab inito yöntemle incelenmesi
  1. Tez No: 251456
  2. Yazar: BAHADIR ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL ERYİĞİT, PROF. DR. ÇETİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hekzagonal bor nitrür(hBN) grafite çok benzer bir yapıya sahip olmasına rağmen, grafitin yüzlerce interkalasyon bileşiği bulunurken hBN interkalasyon bileşiği elde etmek çok zordur. Bu çalışmada mümkün olabilecek hBN interkalasyon bileşiklerini yoğunluk fonksiyonu teorisi çerçevesinde yalancı potansiyeller ve düzlem dalga taban kullanarak incelemeye çalıştık. Hexagonal bor nitrürürn C$_3$Li, C$_6$Li ve C$_6$Ca benzerleri olan (BN)$_3$Li ,(BN)$_6$Li$_4$ ,(BN)$_3$Li ve bakır intecalasyon bileşiği olan (BN)$_3$Cu için yapısal, elektronik ve örgü dinamiği özellikleri hesaplandı. hBN alkali interkalasyon bileşiklerinin elektronik yapı, bant yapısı ve fermi yüzeyleri grafit alkali interkalasyon bileşikleri benzerlerine oldukça yakın sonuçlar verdi. Örgü dinamiği hesaplamaları ise alkali-hBN interkalasyon bileşiklerinin kararlı olmadığını gösteren negatif frekanslar gösterdi. Hekzagonal bor nitrürün bakır interkalasyon bileşiği için de yapısal ve elektronik olarak hesaplamalarda sorun görülmezken, tek nokta fonon hesaplamaları bu yapının kararsız olduğunu gösteren negatif frekanslar verdi.
Özet (Çeviri)
Although hexagonal boron nitride(hBN) is quite similar to graphite structurally, it hasbeen very difficult to obtain any intercalation compound of hBN while there are hundreds ofgraphite intercalation compounds. We have investigated the possible intercalation of hBNby alkali atoms in the density functional theory framework by using pseudopotentials andplane-wave basis. The structural, electronic and lattice dynamical properties of hypotheticalhBN analogues of C$_3$Li, C$_6$Li, C$_6$Ca,(BN)$_3$Li, (BN)$_6$Li$_4$, (BN)$_3$Ca and copper intercalated (BN)$_3$Cu are calculated.We have found that althoughthe electronic structure, band structure and fermi surface of alkali intercalated hBN is verysimilar to that of alkali intercalated graphite, the lattice dynamics show a set of negativefrequency modes which indicate that alkali-intercalated hBN is not stable. Also there were no problem in structural and electronical structure calculations of Cu intercalated hBN but, $\Gamma$ point phnon calculations gives negative frequencies which indicates the structure is metastable.