Comparison of the effect of representative metal and transition metal salts on the formation of hexagonal boron nitride
Temsilci metal ve geçiş metal tuzlarının bor nitrür oluşumuna etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 251455
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bor nitrür, malzeme bilimleri alanında sıradışı konudur. Borun ve azotun özel bağlama davranışları nedeniyle, bor nitrür birçok farklı yapılarda bulunabilir. Grafit benzeri yapısı ve mükemmel özellikleriyle hekzagonal bor nitür son yirmi yılda bir çok araştırmaya çalışmaya konu olmuştur.Bu çalışmada, hekzagonal bor nitrür modifiye O'Connor metodu ile farklı metal tuzlarının varlığında sentezlenmiştir. Sentezlenen maddelerin yapısal özellikleri X-Isını Kırınım Ölçeri (XRD), Fourier Dönüsüm Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak belirlenmiştir.FTIR sonuçları hekzagonal bor nitrür oluşumunu doğrulamakta ve XRD analizlerinde hekzagonal bor nitrürün ana pikleri görülmüştür. Örnekler için örgü parametreleri hesaplanmış ve orjinal hexagonal bor nitrüre çok yakın bulunmuştur. Ayrıca sentezlenen maddelerin nano ölçekte olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron nitride is an extraordinary structure in the area of materials science. Due to the special bonding behaviors of boron and nitrogen BN can exist in many different structures. Graphite like hexagonal boron nitride with amazing properties was subjected to many studies in the last twenty years.In this study, hexagonal boron nitride was synthesized with the modified O?Connor method in presence of different metal salts. Structural properties of the synthesized materials were determined by X-Ray Diffraction, (XRD), Fourier Transform Infrared Spectroscopy, (FTIR), and Scanning Electron Microscopy, (SEM).FTIR results confirmed the formation of hexagonal boron nitride and main peaks of hexagonal boron nitride were observed in XRD analysis. Lattice parameters were calculated for the samples and the results were found very close to original hexagonal boron nitride In addition, it was found that the synthesized products in nano-scale.