Akrilamidin çözelti polimerizasyonu üzerine asidlerin etkileri
- Tez No: 25154
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Akrilamidin suyun kullanıldığı çözelti polimerizasyonu ile üretimi genelde yüksek molekül ağırlıklı ürünler vermektedir. Daha düşük molekül ağırlıklı ürünler gerektiğinde zincir, transfer vasıtası veya polimeri çözmeyen solventlerin ilavesine başvurulmaktadır. Bu çalışmada hacmen %50-5Q, dioksan-su karışımında akrilamidin azobisisobutironitrilin başlatıcılığın- da yürütülen polimerizasyonuna sülfat asidi katkısının etkileri araştırıl mıştır. Karışımda yürütülen polimerizasyonda reaksiyonun saf ve su veya saf dioksandan daha hızlı yürüdüğü ve ortalama molekül ağırlığının her iki çözücüde elde edilenlerin arasında olduğu bulunmuştur. Sülfat asidi ilavesinin 50°C'da verimi lineer arttırdığı, ancak ortalama molekül ağırlığını düşürdüğü, 65°C'da ise düşük miktarlarda sülfat asidi ilavesiyle verimin önce yükseldiği, yüksek miktarlarda asit ilavesi ile ortalama molekül ağırlığındaki şiddetli düşüş nedeniyle ve buna bağlı olarak polimeri çöktürmek için kullanılan metanolde çözünme nedeniyle, hafif bir düşüş gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Solution polymerization of acrylamide in water generally yields high molecular weight products. When lower molecular weight polymers are meeded, the usual method is addition of chain transfer agents or non- solvents. In this work the effect of sulfuric acid addition on the solution polymerization of acrylamide, using azobisisobutyronitrile as initiator, in 50-50 volume % dioxane-water mixtures was investigated. It was determined that in this mixture higher over all polymerization rates were obtained then with either of the pure solvents and the average molecular weights were higher than that obtained in dioxane but lower than in water. It was also observed that acid addition at 50°C increased the yield linearly, but decreased the average molecular weight. At 65°C, the addition of low amounts of sulfuric acid increased the yield but higher amounts decreased the yield slightly, due to drastic decrease of average molecular weight, which increased the solubility of polymer in methanol, used for precipation.