Yüksek enerjili öğütme sistemleriyle ince gümüş tozlarının üretimi ve enjeksiyon kalıplama yöntemiyle gümüş takviyeli polimer kompozit yapıların geliştirilmesi
Optimization of milling conditions for the production of fine silver powders and development of polymer-silver composite structures via injection molding using these powders
- Tez No: 251577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÖZKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı; gümüş nanopartiküllerinin Mekanik Öğütme yöntemiyle üretiminin optimizasyonu, üretilen bu nanopartiküllerden hareketle enjeksiyon kalıplama cihazına beslemek üzere polipropilen ve poliüretan matrisli besleme stoğu üretiminin geliştirilmesi ve enjeksiyon kalıplama tekniğiyle polimer-gümüş kompozit yapılarının üretimidir. Mekanik Öğütme sistemiyle gümüş partiküllerinin boyutu oldukça düşürülmüş mikronaltı büyüklükte gümüş tozu üretilebilmiştir. Ayrıca enjeksiyon kalıplama prosesinin en önemli kademelerinden biri olan besleme stoğu üretimi farklı iki yöntemle başarıyla gerçekleştirilmiş ve hazırlanan besleme stokları enjeksiyon kalıplama makinesine beslenmiştir. Üretilen bu kompozitlerin çeşitli karakterizasyonları yapılmış yapıda antibakteriyel aktiviteyi etkileyecek etmenler araştırılmıştır. İnce gümüş tozunun polimer matris içerisine istenilen oranlarda yedirilebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we aim to optimize the milling conditions for production of silver nanoparticles and to develop polypropylene and polyurethane composite feedstocks using these milled powders and the production of polymer composite structures via injection molding. Fine silver powders approximately under micron level have been produced via high energy milling systems. Besides, the production of feedstock that the most important grade of injeciton molding was successfully studied via two different methods. Then the feedstocks were injection molded. After that; polymer-silver composite structures were characterised by different methods and the factors effecting on antibacterial activities of composites were investigated. One was determined that fine silver powders were dispersed in polymer matrix successfully.